fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Za rok zabraknie nowych mieszkań

Największy boom mieszkaniowy był w stolicy w połowie 2008 roku. Oddano wówczas do użytku 6,1 tys. mieszkań. Ta liczba spada. Na koniec czerwca nowych było tylko 4,9 tys.
Życie Warszawy
W ostatnim półroczu w stolicy oddano do użytku 1 tys. mieszkań, o ponad 11 proc. więcej niż rok temu.
– To wyłącznie efekt boomu budowlanego sprzed dwóch, trzech lat – tłumaczy doradca zarządu J.W. Construction Maciej Gnoiński. – Teraz obserwujemy dramatyczny zastój. Tylko nieliczni planują nowe inwestycje.Potwierdzają to statystyki. W minionym półroczu wydano 8,7 tys. pozwoleń na budowę, czyli o prawie 10 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy twierdzą, że te dane są zaniżone. – Zapaść w budownictwie sięga nawet 80 proc. – twierdzi prezes Dom Development Jarosław Szanajca. – Często deweloper ma pozwolenie na budowę, co wykazują statystyki, ale prac nie rozpoczyna. Potencjalni klienci nie dostają kredytów, o wsparcie finansowe banków dla firm też coraz trudniej.
Deweloperzy zgodnie twierdzą, że za rok, może nawet wcześniej, zabraknie na rynku mieszkań. – Już pojawia się taka tendencja – twierdzi Maciej Gnoiński. – Zgłaszają się klienci poszukujący np. ciekawych rozwiązań architektonicznych albo unikatowych lokalizacji. A deweloperzy już takich ofert nie mają. W minionym półroczu zmniejszyła się też powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku. Przeciętna, jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, wynosiła 72 mkw. – o 4 mkw. mniej niż przed rokiem. – I może jeszcze spadać – mówi Gnoiński. – Najbardziej poszukiwane mieszkania to dwa pokoje z kuchnią. Takiego lokum szukają zamożniejsze osoby samotne i młode małżeństwa, nawet z jednym dzieckiem. Nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku struktura mieszkań oddawanych do użytku. Nadal najwięcej było deweloperskich, przeznaczonych na sprzedaż – 8,6 tys. – a najmniej komunalnych. W ostatnim półroczu oddano ich do użytku tylko 139. [i]Czytaj też w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/13,407792_Za_rok_zabraknie_nowych_domow.html]Życiu Warszawy[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA