fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Większy popyt na małe lokale

Rzeczpospolita
Ceny używanych lokali są niższe od zeszłorocznych średnio o 9 – 10 proc. – wynika z barometru „Rz”. Przewidywane są dalsze obniżki, w skali roku o 3 – 4 proc.
Po wakacjach wzrosła podaż mieszkań, m.in. w wysokich blokach z wielkiej płyty. Chętniej kupowane są kilkuletnie lokale w niskich budynkach. Poza tym większe zapotrzebowanie jest na kawalerki oraz dwupokojowe małe M – do 40 – 50 mkw. Stosunkowo mało jest transakcji z udziałem kredytu. Jak podkreślają pośrednicy, dzieje się tak nie tylko dlatego, że banki zwiększają wymagania dotyczące zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Wiele osób nie chce się zadłużać w obawie przed utratą pracy. Kto chce sprzedać mieszkanie w miarę szybko, powinien się liczyć z dużą obniżką ceny podczas negocjacji.
[ramka] [b]Jak czytać barometr? [/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. [b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA