fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Silne spadki na GPW

Tylko spółki z NewConnect zakończyły ostatnie pięć sesji na plusie. Najmocniej, bo po około 4 procent w skali tygodnia, taniały papiery firm z branży paliwowej i medialnej.
Rzeczpospolita
Indeks największych spółek stracił aż 4,95 proc. Inwestorów wystraszyły kiepskie dane z amerykańskiej gospodarki
Po czwartkowej wyprzedaży w USA i kontynuacji spadków w Azji w piątek europejskie indeksy rozpoczęły sesję na minusach.
Warszawska giełda zachowywała się jednak gorzej niż większość światowych rynków. Na otwarciu WIG20 tracił 2,99 proc. Spadki jeszcze przybrały na sile po godzinie 14.30, kiedy napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy. We wrześniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 263 tys., podczas gdy rynek oczekiwał spadku o 175 tys. Departament Pracy USA podał, że we wrześniu bez zatrudnienia było 9,8 proc. To nie pierwsze złe informacje z amerykańskiej gospodarki, które napłynęły w ciągu ostatnich tygodni. Wywołuje to wśród inwestorów pesymizm i niechęć do ryzykownych aktywów z rynków wschodzących, w tym akcji z warszawskiej giełdy. Po godzinie 15 wskaźnik największych spółek GPW tracił już ponad 4 proc., później część strat została odrobiona, ale głębokie spadki powróciły jeszcze w samej końcówce sesji. Jednak zniżka WIG20 nie była wywołana tylko wydarzeniami zagranicznymi. Przyczyniła się do niego również aktywność graczy z rynku terminowego, która kolejny raz silnie widoczna była na fixingu sesji. W jej wyniku indeks największych spółek stracił 4,95 proc.Tylko na piątkową sesję z WIG20 zostały wykluczone akcje PKO BP, które wczoraj pierwszy dzień były notowane po odcięciu prawa poboru. To zachęciło do większej aktywności inwestorów z rynku terminowego. O ile w czwartek przyczynili się oni do wzrostu całego WIG20, bo na fixingu masowo sprzedawane były akcje PKO BP, a kupowane inne spółki z tego indeksu, o tyle w piątek zachowanie arbitrażystów było dokładnie odwrotne. W wyniku ich działań najmocniej taniały akcje CEZ i Agory, które traciły po ponad 10 proc., o ponad 8 proc. taniały papiery Cersanitu, a o ponad 7 proc. spadały akcje Polimeksu-Mostostalu i GTC. Mniej niż spółki z WIG20 traciły małe i średnie firmy – niespełna 2 proc.
Główny wpływ na przebieg piątkowej sesji amerykańskiej giełdy miały informacje o bezrobociu. Indeks Dow Jones spadł o 23 proc., do 9487,37 punktu, a Nasdaq stracił 0,46 proc. (2.048.11punktów).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA