fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Stawka większa niż życie?

Rzeczpospolita
„Spośród wszystkich sporów, jakie towarzyszą nam w przybliżeniu od przełomu stuleci, żaden nie wydaje się tak fundamentalny, z jednej strony, i w takim samym stopniu trudny do zakończenia porozumieniem, z drugiej strony, jak ten dotyczący bioetyki” – pisze Maciej Brachowicz we wstępie do najnowszego numeru „Pressji”, pomysłowo zatytułowanego „Stawka większa niż życie”.
Obserwując wydarzenia choćby ostatnich dni, trudno się z nim nie zgodzić. Wyrok w sprawie Alicji Tysiąc przeciwko „Gościowi Niedzielnemu” wywołał wiele kontrowersji. Równie emocjonująca jest trwająca od jakiegoś czasu debata dotycząca in vitro. A o tym, jak trudno o porozumienie, świadczy choćby fakt, iż równolegle powstało pięć różnych projektów regulujących te kwestie.
Do podobnych wniosków skłania lektura publikowanych także przez „Pressje” tekstów Petera Singera, australijskiego filozofa, dla którego wyznacznikiem człowieczeństwa jest samoświadomość, oraz Roberta P. Georga i Christophera Tollefesena, którzy nie zgadzają się na to, by nienarodzonym odebrać godność osobową, i celnie wykazują luki w argumentacji zwolenników Singera i środowisk próbujących nam wmówić, iż embriony nie są osobami, a więc nie mają takich samych praw jak my (w tym prawa do życia).
Dlaczego więc pewne środowiska tak zajadle walczą dziś o in vitro? Uważna lektura „Pressji” nieco przybliży odpowiedź zarówno na to, jak i wiele innych pytań.
[ramka][b]„PRESSJE” Stawka większa niż życie[/b]
[i]Teka XVII Klubu Jagiellońskiego, 2009[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA