fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto odpowiada za niepobrany PCC, gdy sprzedaż działki po czasie okaże się wolna od VAT

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Czy nabywca działki może nie zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli sprzedawca złożył do aktu notarialnego oświadczenie, że jest podatnikiem VAT, a później korekty deklaracji i otrzymał zwrot tego podatku z urzędu skarbowego?
Po [b]wyroku WSA w Olsztynie z 9 września 2009 r. (I SA/Ol 455/ 09)[/b], uchylającym decyzje organów podatkowych, jest szansa na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na to pytanie.[srodtytul]Urząd uznał nadpłatę VAT...[/srodtytul]Z treści aktu notarialnego wynikało, że małżonkowie G. we wrześniu 2007 r. zakupili niezabudowaną działkę gruntu. Notariusz wyszczególnił, że cena zawiera VAT (około 10 tys. zł). Od umowy nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), gdyż sprzedający oświadczył, że jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.Po transakcji sprzedający złożył deklarację VAT-7, następnie jej korektę i wystąpił do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, argumentując, że podatek ten uiścił nienależnie. Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego urząd zwrócił sprzedawcy żądaną nadpłatę. Małżonków G. wezwał natomiast do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.[srodty...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA