fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PZU: ugoda za parę dni, debiut giełdowy za rok?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
PZU może zadebiutować na giełdzie w połowie przyszłego roku, o ile dojdzie do porozumienia akcjonariuszy
– Jeżeli akcjonariusze się porozumieją, to teoretycznie moglibyśmy zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w końcu pierwszego półrocza przyszłego roku – powiedział dziennikarzom Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA, po ogłoszeniu w piątek przerwy w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki.
[wyimek]37,3 mld zł na tyle można wycenić wartość grupy PZU, co dałoby jej drugie miejsce na GPW wśród polskich spółek[/wyimek]
Obrady mają być kontynuowane 1 października. Wówczas akcjonariusze będą głosować nad zmianami w statucie pozwalającymi na zaliczkową wypłatę dywidendy za ten rok oraz nad zaległymi absolutoriami, m.in. dla reprezentantów holenderskiego inwestora w PZU.
Wniosek o przerwę złożyła pełnomocniczka Skarbu Państwa. Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się akcjonariusze reprezentujący 99,8 proc. kapitału i głosów, obecnych na WZA. Oznacza to, że dwóch skonfliktowanych akcjonariuszy: Skarb Państwa (55 proc. akcji) i Eureko (33 proc.) zgodnie zagłosowało za przerwą i dało sobie jeszcze sześć dni na dokończenie rozmów o ugodzie.
Od ośmiu lat toczą oni spór o kontrolę nad PZU. Z informacji „Rz” od osób zbliżonych do Skarbu Państwa wynika, że zasadnicze elementy porozumienia zostały już uzgodnione. Rozbieżności dotyczą kwestii prawnych. Oficjalnie żaden z udziałowców nie chce udzielać komentarzy.
Elementem ugody ma być wypłata miliardowej dywidendy z PZU. W spółce jest do podziału 12 mld zł, gdyż od trzech lat nie dzieliła ona zysku między akcjonariuszy. Uszczuplenie kapitałów PZU o taką sumę oznacza obniżenie wartości towarzystwa. – Teoretycznie następuje obniżenie wartości spółki – przyznaje w rozmowie z „Rz” Andrzej Klesyk. Zaznacza jednak, że ma ona ponad 13-krotnie wyższe kapitały, niż wymagają przepisy. – Przeprowadzając ofertę publiczną z takimi kapitałami, byłbym niewiarygodny i akcjonariusze, patrząc na zwrot na kapitale, natychmiast zażyczyliby sobie wypłaty dywidendy – wyjaśnia. Dodaje też, że dla spółki ważniejsze jest porozumienie między akcjonariuszami, co daje jej nowe możliwości pozyskania kapitału od banków.
[ramka]Zysk netto grupy PZU za pierwszych siedem miesięcy tego roku wyniósł 2,7 mld zł.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA