fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci i radcowie: łączyć czy zostawić bez zmian

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Czy adwokatów i radców prawnych różni tylko kolor wypustki na todze? Czy podział na dwa zawody jest uzasadniony czy to relikt przeszłości?
Od dawna już trwa dyskusja na temat ewentualnego połączenia obu profesji. Zwolenników jest równie wielu, jak przeciwników.
Sprawa stała się jeszcze bardziej kontrowersyjna, gdy w kwietniu 2008 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozszerzenia uprawnienia radców prawnych na reprezentowanie pokrzywdzonych w sprawach karnych (więcej pisaliśmy o tym w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/122329.html]„Adwokaci stracą monopol na sprawy karne”[/link]).
Niemal natychmiast pomysłowi powołania wspólnej korporacji adwokatów i radców prawnych sprzeciwiły się władze Naczelnej Rady Adwokackiej (czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/55760,128615_Adwokaci_przeciw_polaczeniu_z_radcami_prawnymi.html]„Adwokaci przeciw połączeniu z radcami prawnymi"[/link]).
Utrzymywanie dwóch podobnych zawodów, adwokata i radcy prawnego, nie ma sensu - przekonywali w tym samym czasie reprezentanci Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Podobnego zdania byli prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Jan Widacki, poseł i adwokat i Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich (czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/55760,124550_Fuzja_w_interesie_spolecznym.html]"Fuzja w interesie społecznym"[/link]).
W maju br., po przerwie wywołanej zmianą ministra sprawiedliwości, ponownie zebrał się zespół ekspertów pracujący nad koncepcją połączenia zawodów (czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/55756,303497_Zielone_swiatlo_dla_polaczenia_zawodow.html]„Zielone światło dla połączenia zawodów”[/link]).
Potem były wakacje, ale dyskusja nie ustawała. Ostatnio głos w sprawie zabrał na łamach "Rzeczospolitej" Andrzej Kalwas, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w artykule pod znamiennym tytułem [link=http://www.rp.pl/artykul/55761,357688_Po_co_likwidowac_zawod_radcy_prawnego.html]„Po co likwidować zawód radcy prawnego”[/link].
[b]A co Państwo sądzą o koncepcji połączenia obu zawodów? Łączyć czy zostawić tak jak jest?[/b]
[ramka] [b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/?p=648]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA