fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Kobiety w ciąży bardziej zagrożone świńską grypą

Fot. subewl
Flickr
Panie spodziewające się dziecka powinny jako pierwsze otrzymać szczepionkę
Wszystkie odmiany grypy są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, jednak w przypadku tak zwanej grypy świńskiej to zagrożenie jest szczególnie wysokie – ostrzegają amerykańscy naukowcy. – Kobiety w ciąży trafiają do szpitali ze świńską grypą czterokrotnie częściej niż wynosi średnia w populacji – podkreśla dr Denise Jamieson z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention.
– Zaobserwowaliśmy nieproporcjonalnie wysoki odsetek zgonów wśród pań spodziewających się dziecka. Zgłosiliśmy w naszym artykule 13 proc., ale ta liczba nie jest pewna ze względu na niewielką grupę zbadanych przypadków – dodała dr Jamieson, położniczka z Grady Memorial Hospital w Atlancie. Wyniki analiz opublikował właśnie fachowy magazyn "The Lancet". Lekarze dokładnie zbadali przypadki sześciu zgonów kobiet w ciąży na 45 odnotowanych śmierci pacjentów ze świńską grypą.
[srodtytul]Były całkiem zdrowe[/srodtytul] Jak podkreśla dr Jamieson, na ponad 300 przypadków zgonów z powodu zakażenia wirusem A/H1N1 w Stanach Zjednoczonych dokładne informacje zgromadzono o 266. – W tej grupie było 15 ciężarnych, co stanowi ok. 6 proc. – mówi amerykańska specjalistka. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że ok. 1 proc. populacji to kobiety w ciąży, te wyniki świadczą, iż to właśnie one są szczególnie zagrożone poważnymi skutkami infekcji. Wszystkie ofiary wirusa były zdrowe i w dobrej formie przed zachorowaniem na grypę. Dopiero w wyniku zakażenia pojawiło się poważne zapalenie płuc – tłumaczy dr Jamieson. Przypadki innych towarzyszących chorób są raczej rzadkie. Tak było m.in. z pierwszą amerykańską ofiarą grypy – 33-letnią Judy Trunnell (miała astmę i łuszczycę), która zmarła po zapadnięciu w śpiączkę. Jej dziecko urodziło się zdrowe. Czy kobiety powinny odłożyć decyzję o zajściu w ciążę do czasu wygaśnięcia pandemii grypy? Tak sugerowali specjaliści z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, gdy tylko Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że liczba zachorowań i śmierci wśród ciężarnych kobiet jest nieproporcjonalnie wysoka. Według WHO "kobiety są zagrożone cięższym przebiegiem grypy mogącym skutkować poronieniem, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze". – Nie ma powodu, aby odwlekać ciążę, albo specjalnie się tego obawiać – przekonuje dr Jamieson. – Nie ma dowodów na to, że kobiety w ciąży łatwiej się zarażają. Wiadomo jednak, że jeśli się zarażą, przebieg choroby jest cięższy. [srodtytul] Szczepić i leczyć w pierwszej kolejności [/srodtytul] Co zatem robić? Dr Jamieson sugeruje, że kobiety w ciąży powinny jako jedne z pierwszych otrzymać tworzoną właśnie szczepionkę (przed nimi muszą znaleźć się m.in. pracownicy ochrony zdrowia). Jeżeli podejrzewają u siebie grypę, muszą same jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza. W przychodniach i szpitalach powinny zaś znaleźć się oddzielne poczekalnie dla pań spodziewających się dzieci. Jeżeli lekarz stwierdzi infekcję, pacjentka ma dostać przeciwwirusowe leki w ciągu pierwszych 48 godzin – sugeruje dr Jamieson. [link=http://www.rp.pl/temat/297248.html]Więcej o świńskiej grypie[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA