fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Santander i AIG Bank Polska łączą siły

Antonio Horta-Osorio, wiceprezes hiszpańskiego Santandera
AFP
Nowy bank zamierza specjalizować się w obsłudze klientów detalicznych. Będzie to prawdopodobnie 15. pod względem aktywów bank w Polsce
[link=http://www.rp.pl/artykul/272417.html]Rzeczpospolita już w marcu pisała[/link], że hiszpańska grupa Santander jest zainteresowana przejęciem AIG Banku.
W połączonej spółce Santander będzie miał 70 proc. akcji, a AIG 30 proc. Zarządzanie spółką obejmie Santander. Analityków dziwi, że American International Group nie sprzedał udziałów w banku tylko objął akcje w nowym podmiocie. - Wydawało się, że celem amerykanów jest pozyskanie gotówki - mówi jeden z warszawskich analityków. Jak podano w komunikacie obie firmy bardzo dobrze się uzupełniają, co pozwoli Santander Consumer Bank wyraźnie umocnić swoją pozycję w sektorze consumer finance w Polsce. Santander obecnie posiada 30 proc. udział w kredytowaniu nowych pojazdów.
Natomiast AIG Bank Polska ma doświadczenie w takich segmentach jak kredyty gotówkowe, karty kredytowe i depozyty. W wyniku połączenia spółka będzie posiadała 250 oddziałów. Jej portfel kredytowy wyniesie 3,5 mld euro, a depozyty 750 mln euro. Teraz na transakcję zgodzić się muszą KNF i urząd antymonopolowy. Przejęciem banku AIG zainteresowane było PKO BP. Rozpoczęte w listopadzie negocjacje w tej sprawie zostały zakończone w maju, mimo, że analitycy przyznawali, że kupno AIG Banku mogłoby poprawić pozycję PKO BP w sektorze consumer finance. Prawdopodobnie zarząd PKO BP odstąpił od transakcji ze względu na obawy o możliwe pogorszenie jakości portfela kredytowego AIG.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA