Szef opłaci składki na FGŚP także od umowy-zlecenia

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Pracodawca ma obowiązek odprowadzania należności na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie tylko za osoby, które zatrudnia na podstawie umów o pracę. Taka konieczność może wystąpić również przy umowie-zleceniu czy agencyjnej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Do tej pory zawsze pracowałem sam – nigdy nie zatrudniałem nikogo do pomocy. W sierpniu przyjmę do pracy dwie osoby na umowy o pracę na okres próbny oraz jedną na umowę-zlecenie. Czy będę miał obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za wszystkie nowe osoby? Gdzie szukać odpowiedzi? – pyta czytelnik.[srodtytul]Firma płaci...[/srodtytul]To, kto ma obowiązek opłacania składek na FGŚP, wynika z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=59E5818AA94429C09169A3D5D8EAD6AD?id=183265]ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.[/link]). Dotyczy to pracodawców, przy czym definicja, kto nim jest, jest szeroka. Zgodnie z art. 9 ustawy jest to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium RP, to także przedsiębiorca prowadzący działalnoś...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL