fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

NWR: Wyniki ogłosimy 19 sierpnia

Zarejestrowany w Holandii koncern wydobywczy New World Resources zapowiedział w komunikacie, że półroczne wyniki finansowe ogłosi 19 sierpnia
Spółka, która na GPW zadebiutowała w ubiegłym roku (jako pierwsza węglowa) nie podaje prognoz, jednak patrząc na wyniki polskich spółek węglowych za okres styczeń-maj (łączna strata netto bez Bogdanki przekroczyła 121 mln zł) oraz na wyniki NWR w pierwszym kwartale można się spodziewać, że półroczne rewelacyjne nie będą.
Zwłaszcza, że NWR w blisko połowie produkuje węgiel koksujący, bazę do produkcji stali, na którą jest dekoniunktura (w Polsce odczuwa to najbardziej Jastrzębska Spółka Węglowa). Wyniki NWR za pierwszy kwartał były słabe – zważywszy na to, jak dobre miała w 2008 r. W pierwszym kwartale 2009 r. spółka NWR miała stratę 2,14 mln euro (I kw. 2008 r. zysk 117,7 mln euro) przy przychodach 270,27 mln euro (I kw. 2008 r. 523,94 mln euro). NWR nie zawiesza jednak inwestycji w Polsce w kopalnie Dębieńsko i Morcinek. Oszczędności szuka w zatrudnieniu (zmniejsza je o 7 proc.) i obniżeniu płac. Firma zamknęła też wcześniej czeską koksownię Sverma (choć planowała to w 2011 r.). Zmniejsza produkcję węgla oraz koksu. – Drugi kwartał nie będzie lepszy, wtedy spada zapotrzebowanie na węgiel energetyczny – mówił po wynikach NWR za pierwszy kwartał „Rz” Tomasz Krukowski, szef działu analiz DB Securities. Powód? Drugi kwartał jest najgorszy dla spółek węglowych, bo wtedy kończy się sezon grzewczy. – Można liczyć, że lepsza będzie dla NWR druga połowa roku. Trzeba docenić ich działania oszczędnościowe.
Patrząc, jak radzą sobie polskie kopalnie, NWR radzi sobie nieźle – mówił Krukowski. 1 lipca analitycy Komercni Banka podnieśli rekomendację NWR do "trzymaj" podwyższając cenę docelową akcji do 95 czeskich koron z 92.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA