fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Putin wspiera syberyjskie koncerny naftowe

Kreml wprowadził zerowe cła eksportowe na ropę z Syberii. Ma to wspomóc rodzime koncerny paliwowe i budżet Rosji
Zerowa stawka obejmuje 13 miejsc wydobycia ropy na Syberii Wschodniej. Eksploatację prowadzą tam różne firmy, m.in. największy państwowy rosyjski koncern naftowy Rosnieft, czwarty koncern paliwowy Rosji Surgutnieftiega, rosyjsko-brytyjskie TNK-BP i prywatna Ural Energy, którą ma za długi przejąć Sbierbank.
Podpisując rozporządzenie, Władimir Putin zrealizował to, co koncernom paliwowym obiecał w końcu minionego roku – wsparcie dla branży pozwalające zachować dochody. W ciągu roku cena ropy spadła na świecie trzykrotnie, a w rosyjskim wydobyciu zapanowała stagnacja. „Wsparcie państwa pozwoli branży naftowej zwiększyć wydobycie rosyjskiej ropy z 488 mln t w minionym roku do 511 mln t w 2013 r.” – przypomina słowa ministra energetyki Siergieja Szmatki portal Lenta.ru.
Zaoszczędzone na cle pieniądze pomogą koncernom zwiększyć inwestycje w złoża Syberii Wschodniej, bo do dziś uchodzą one za trudno dostępne. Jak policzyła firma inwestycyjna Trojka Dialog, ulga celna przyniesie Rosnieftowi w przyszłym roku dodatkowo 1,4 – 2,4 mld dol. Zdaniem analityka moskiewskiej firmy Solid Denisa Borisowa utrzymanie zerowych stawek w 2011 r. przy średniej cenie 60 dol. za baryłkę zmniejszy wpływy budżetu o 5,3 mld dol. Ale na razie rozporządzenie znosi cło na dziewięć miesięcy. Specjaliści uważają, że ten ruch może jednak w perspektywie korzystnie wpłynąć na budżet państwa. Najnowsze opublikowane w poniedziałek dane Federalnej Służby Podatkowej mówią, że kraj szybko traci wpływy z podatków. w pierwszym półroczu były niższe o 30 proc. Największy spadek, bo aż o 3,1 razy, był w podatku CIT. Firmy przestały płacić z braku bieżących dochodów i dostępu do kredytów. A także, w wypadku firm naftowych, zbyt dużych obciążeń fiskalnych, w tym celnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA