Kiedy odliczyć VAT z faktury za dostawę

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Jeśli faktura wystawiona przed dostawą towaru dokumentuje pobranie należności, dla celów odliczenia VAT nie jest istotne, kiedy nabywca otrzymał towar. Ma to jednak znaczenie, gdy wystawiono fakturę, a nie było żadnej przedpłaty
[b]– Spółka jawna zakupiła 10 ton złomu. W maju otrzymała fakturę. W czerwcu kontrahent dostarczył 2 tony. Kolejna dostawa towaru nastąpi w lipcu albo w sierpniu.Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego z tej faktury jest uzależnione od wykonania dostawy złomu? Czy spółka może odliczyć VAT jedynie w części, w jakiej kwota podatku dotyczy towaru faktycznie otrzymanego?[/b] – pyta czytelnik DF.Odpowiedź zależy od tego, czy mamy tu do czynienia z fakturą zaliczkową dokumentującą otrzymanie całości należności przed dostawą towaru (o której mowa w § 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=43D6D79D4C40516B58FA33ECEBB1B99C?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. regulującego zasady wystawiania faktur[/link]), czy z fakturą za sprzedaż złomu, dokumentującą wykonanie dostawy (o której mowa w § 11 rozporządzenia).Z pytania wynika, że faktura została wystawiona w maju i dotyczyła dostaw wykonywanych w kolejnych m...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL