fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Notowania prezydenta w górę

Prezydent Lech Kaczyński
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Poparcie dla Lecha Kaczyńskiego najwyższe od ośmiu miesięcy. Nowy trend czy premia za niewielką aktywność?
27 proc. ankietowanych dobrze ocenia działania Lecha Kaczyńskiego – wynika z lipcowego sondażu CBOS. Odsetek zwolenników głowy państwa wzrósł od czerwca aż o pięć punktów procentowych.
O wyraźnej poprawie notowań prezydenta świadczy też odsetek osób, które go źle oceniają. Co prawda nadal jest to większość badanych, bo aż 59 proc. Ale przez ostatni miesiąc Lechowi Kaczyńskiemu ubyło 9 proc. przeciwników. Czy można mówić o przełomie? Dr Wojciech Jabłoński, specjalista od kreowania wizerunku politycznego z UW, uważa, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tendencji.
– O trendzie będzie można powiedzieć, dopiero gdy wzrost potwierdzi się w kolejnych miesiącach – podkreśla Jabłoński. Jego zdaniem poprawa wynika z małej aktywności prezydenta w ostatnim miesiącu. – Nie było jakiegoś wyraźnego zwarcia z premierem. Na takich konfliktach obie strony tracą. Ale prezydent, jako mniej lubiany, tracił zdecydowanie więcej – wyjaśnia Jabłoński. Uważa, że prezydent powinien schować się teraz w cieniu i przyjąć strategię „prezydenta milczącego”. Również Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu z PO, źródło poprawy poparcia dla prezydenta widzi w jego małej aktywności.– Niczego nie zdążył zawetować, mało się pokazywał, więc notowania poszły mu w górę. Zalecam, by prezydent przestał wychodzić z pałacu – mówi Niesiołowski. Lepsze notowania Lecha Kaczyńskiego ze sporym zadowoleniem przyjęła za to Elżbieta Jakubiak (PiS), była szefowa jego gabinetu. – Prezydent będzie coraz lepiej oceniany, jeśli opinia publiczna zrozumie, że rzekome konflikty wywoływane przez niego tak naprawdę są sztuczne, a wynikają jedynie z politycznego planu Platformy Obywatelskiej, która nieustannie go prowokuje i usiłuje stawiać do kąta – mówi Jakubiak. Według niej negatywne oceny Lecha Kaczyńskiego naprawdę są niesprawiedliwe, a on sam jest przedstawiany w krzywym zwierciadle. – I mam nadzieję, że to krzywe zwierciadło w końcu się wyprostuje – dodaje. [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=k.manys@rp.pl]k.manys@rp.pl[/mail] [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA