fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nasze zapomniane światy

W niedzielę o godz. 20 zagra zespół Gadająca Tykwa
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Oberki, polki oraz pochodzące ze Wschodniej Europy archaiczne tańce korowodowe wykonywane będą podczas potańcówki na Bemowie.
Wcześniej można się ich nauczyć podczas warsztatów tańca ludowego „Labirynt” (uczestnicy poznają na nich także dawne ruchowe zabawy). Dzięki nim animator Jacek Hałas na pierwszej edycji imprezy „Nomadzi kultury” chce zainteresować widzów folkiem. W kręgu jego poszukiwań są nie tylko ludy słowiańskie, ale też afrykańskie.
Przygotował więc baśnie i legendy z różnych stron świata, wystawy rękodzieła, warsztaty rzemiosła, koncerty muzyki polskiej i słowiańskiej czy warsztat gry na bębnach z Afryki Zachodniej (w programie pierwotne rytmy z Mali, Senegalu, Burkina Faso). Przez cały weekend na terenie przy Fortach Bema (przy hali sportowej OSiR) widzowie wyruszą w podróż pełną starej muzyki obrzędowej i tanecznej odtworzonej z zapisów etnografów (sobota, godz. 20, koncert pt. „Od narodzin do śmierci”), czy world music, łączącej brzmienia instrumentów ludowych ze współczesnymi (niedziela, godz.20, koncert zespołu Gadająca Tykwa).
Piknik uzupełniają warsztaty tworzenia tradycyjnych wycinanek, biżuterii z koralików glinianych i ceramicznych (piątek, godz. 13 – 15) oraz projekcje filmów animowanych bazujących na opowieściach, legendach i baśniach ludowych (sobota, godz. 17.30 – 19). W piątek i niedzielę od godz. 17.30 do 19 przygotowano blok dla najmłodszych. Najpierw dzieci obejrzą spektakl „Pra pra sen” o zabawach popularnych trzy pokolenia wstecz, a potem posłuchają afrykańskich bajek, np. o pierwszym królewskim tronie zesłanym z nieba czy o kobiecie, która swoje dzieci znalazła na drzewie figowym. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w specjalnie postawionych jurtach. [i]Yurta na Bemowie: „Nomadzi kultury”, Fort Bema, teren przy hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Obrońców Tobruku 40, wstęp wolny, piątek (17.07) – niedziela (19.07), od godz. 13 [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA