fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Czas wyników firm

Sytuacja na rynkach wschodzących. W ostatnim tygodniu trudno było o zyski. Najwięcej stracili inwestorzy na giełdzie w Moskwie. Niewielkie zyski były udziałem graczy w Seulu i Pradze.
Rzeczpospolita
Niższa cena ropy oznacza spadek kursów akcji. Największy wpływ na indeksy będą miały wyniki spółek z USA
Na nowojorskiej giełdzie Nymex za jedną baryłkę surowca w piątek trzeba było zapłacić mniej niż 60 dol. Dodatkowo czołowy amerykański koncern wydobywający ten surowiec – Chevron – poinformował o spadku marż rafineryjnych w drugim kwartale. Zapowiedział, że z tego powodu wyniki będą dużo słabsze rok do roku.
Wzrost cen surowców napędzał zwyżki na giełdach w czasie wiosennego odreagowania na rynkach akcji. Naturalne jest więc, że teraz – gdy ceny ropy lecą w dół – reakcja giełd jest taka sama. Najmocniej w ostatnich pięciu dniach taniały akcje na rosyjskiej giełdzie, gdzie spadki miały dwucyfrowy wymiar. W ostatnich dniach pojawiła się też propozycja ze strony amerykańskiej rządowej Komisji ds. Rynku Kontraktów Terminowych, aby ukrócić spekulacje cenami surowców. Jednak regulacje te są dopiero w sferze planów, a ropa dalej w dużym stopniu będzie decydowała o zachowaniu światowych giełd.
W ostatnim tygodniu tylko kilku rynkom udało się uchronić przed spadkami, ale indeksy giełd wschodzących, takie jak brazylijski Bovespa czy meksykański IPC, nie mówiąc o rosyjskim RTS, są bardzo czułe na zmiany cen surowców. Giełdy z naszego regionu ze względu na brak dużych złóż surowców naturalnych nie są aż tak czułe na zmiany ich cen. W najbliższych dniach o zachowaniu giełd będą decydowały też wyniki finansowe amerykańskich spółek, których sezon publikacji rozpoczął się w środę. Wtedy producent aluminium Alcoa poinformował o zanotowaniu mniejszej straty, niż oczekiwał tego rynek. Analitycy spodziewają się, że wyniki firm wchodzących w skład indeksu S&P 500 spadną średnio o 35 proc. W centrum uwagi z pewnością będą rezultaty banków, które po lepszych wynikach w pierwszym kwartale tego roku są dziś największą niewiadomą.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA