fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Szczyt G8: Są osiągnięcia, ale nie ma sukcesów

AFP
Afryka ma otrzymać 20 mld dol. pomocy. Najbogatsze kraje chcą inwestować w rolnictwo na tym kontynencie
Jak podkreślają obserwatorzy, kolejny raz efekty spotkania przywódców najbogatszych krajów świata rozczarowały. Uczestnicy szczytu uważają jednak, że odnieśli sukces.
Ale o sporym osiągnięciu będzie można mówić dopiero, gdy przywódcom krajów G8 rzeczywiście uda się ruszyć z miejsca negocjacje rundy z Dauhy. Kolejnym może się okazać pomoc żywnościowa dla najuboższych. Po raz pierwszy mówiono o pomocy dla Afryki, na którą przeznaczono 20 mld dol. (wcześniej 15 mld dol.), bez deklaracji wysłania tam żywności. Podkreślano konieczność wsparcia rolnictwa na czarnym kontynencie. – Afryce trzeba pomóc, żeby wyżywiła się sama – mówił prezydent USA Barack Obama. A Japonia i Unia Europejska zadeklarowały inwestycje w afrykańskim rolnictwie.
Wkrótce ma zostać przygotowany kalendarz spotkań ministrów handlu i gospodarki w ramach rundy z Dauhy, a ostateczne porozumienie miało być podpisane przed końcem ubiegłego roku. Wspólny komunikat G8 i Indii, Chin, Brazylii, Meksyku oraz RPA pełen jest konkretnych deklaracji, które byłyby w stanie przełamać negocjacyjny pat z lipca 2008 r. Jego przyczyną były rozbieżności dotyczące wsparcia niektórych branż przemysłu i pomocy dla rolników. Według szefa Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascala Lamy zakończenie rundy z Dauhy i wprowadzenie w życie jej postanowień zwiększy obroty światowego handlu o 130 mld dol. Indie zajmą się organizacją konferencji ministerialnej we wrześniu tego roku. Przeszkodą w osiągnięciu porozumienia są kampanie wyborcze w krajach członkowskich WTO, bo wtedy nasilają się tendencje protekcjonistyczne. Nie udało się jednak przekonać Indii i Chin do złożenia deklaracji o 50-proc. redukcji emisji C02 do roku 2050. Amerykanom, Brytyjczykom i Francuzom nie udało się też uzgodnić wprowadzenia regulacji na rynku ropy, co ograniczyłoby znaczące wahania cen i spekulacje tym surowcem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA