fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Kapituła rankingu

Sposób wyboru najlepszych samorządów „Rzeczpospolitej” zatwierdziła niezależna kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujący z samorządami
Po raz kolejny przewodniczącym kapituły został eurodeputowany Jerzy Buzek. To w końcu lat 90., za czasów gdy był premierem rządu, została przeprowadzona reforma samorządowa. Dziś uznawana jest za duży sukces. Dzięki niej nastąpiła decentralizacja władzy.
Do udziału w kapitule zaprosiliśmy w tym roku także prof. Michała Kuleszę, głównego architekta reformy samorządowej, który dziś znów nad nią pracuje jako społeczny doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji. Po raz drugi obok przedstawiciela Ministerstwa Finansów pojawił się także przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Z baz danych obu resortów korzystamy, wybierając najlepsze samorządy w głównym rankingu oraz te, które wygrywają pod względem wykorzystania środków pochodzących z kasy unijnej.
Kapitułę rankingu tworzą też osoby, które samorządami i samorządnością zajmują się od wielu lat, przedstawiciele związków samorządów i organizacji samorządowych. Po raz kolejny partnerem redakcji jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera finansowo samorządy i którego prezes jest członkiem naszej kapituły. Prof. Jerzy Buzek przewodniczy kapitule po raz piąty, czyli od czasu, gdy zostały radykalnie zmienione zasady oceny gmin i miast. Kapituła każdego roku podczas posiedzenia omawia kryteria oceny stosowane zarówno podczas pierwszego etapu, gdy analizujemy dane z Ministerstwa Finansów, jak i drugiego etapu, gdy podstawą są odpowiedzi samorządów na ankiety rozesłane przez redakcję.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA