fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Fundusze dla gminy Reymonta

Dni Reymonta co roku przyciągają do Lipiec rzesze turystów
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Lipce Reymontowskie - najlepszy „Europejski samorząd” w kategorii gminy wiejskie
Mała gmina rolnicza w województwie łódzkim (42,7 km kw.) znana z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, w ubiegłym roku uzyskały prawie 4,4 mln zł na rozbudowę kanalizacji oraz lokalnej oczyszczalni ścieków.
Dla składającej się z dziewięciu sołectw gminy, której roczny budżet wynosi ok. 6 mln zł, pieniądze unijne były jedyną możliwością zrealizowania inwestycji. Do sieci podłączono 200 gospodarstw spośród prawie 700. – Sukces ten jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy pracowników urzędu i konsultacji z fachowcami. Udało nam się tak sformułować wniosek do regionalnego programu operacyjnego, że znalazł się on na pierwszym miejscu listy rankingowej – podkreśla wójt Jerzy Czerwiński. Władze Lipiec planują na lata 2007 – 2013 dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej w ramach aglomeracji, a mieszkańcom sołectw położonych poza nią zaproponowano budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. – Oczywiście na te inwestycje także planowane jest pozyskiwanie funduszy unijnych. W ostatnich latach był to nasz najważniejszy, ale niejedyny wniosek o dofinansowanie projektów gminnych – dodaje Czerwiński.
Najważniejsze z nich to adaptacja remizy w Woli Drzewieckiej, utworzenie Kącika Dobrej Gospodyni w Wólce Krosnowskiej, Gwiazdka dla dzieci z terenu gminy oraz „Liderzy – aktywni mieszkańcy”. W ramach przebudowy remizy oraz przyległego terenu urządzono m.in. kuchnię, z której korzysta koło gospodyń wiejskich, a przed budynkiem powstał plac zabaw dla dzieci. Do Woli Drzewieckiej przyjeżdżają z pociechami nawet mieszkańcy oddalonych o 2 km Lipiec. Kącik Dobrej Gospodyni w Wólce Krosnowskiej powstał w pomieszczeniach budynku ochotniczej straży pożarnej. Zostały one wyremontowane i wyposażone w kuchnię. Na projekt wydano 21,5 tys. zł. Gwiazdkę w gminie Lipce przeprowadzono z wielkim rozmachem. Zaproszono artystów, a salę sportową szkoły w Drzewcach zamieniono na wielki plac zabaw. – Takiej imprezy i prezentów chyba u nas jeszcze nie było, ale udało się nam pozyskać na ten cel 50 tys. zł – opowiada wójt. Lipce Reymontowskie leżące na północno-wschodnim skraju Wyżyny Łódzkiej i dawnym szlaku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej są znane przede wszystkim z obchodów Dnia Reymonta, który odbył się w tym roku już po raz 12., a jego kulminację stanowi przyjazd z Łodzi pociągu retro z artystami, którzy przechodzą przez wieś barwnym korowodem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA