fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Księżna Pani

Rzeczpospolita
Bohaterka filmu, ponad 80-letnia arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, po ponad 50 latach spędzonych na przymusowej emigracji w Szwecji i Szwajcarii powróciła do rodzinnego Żywca i mieszka w swoim dawnym pałacu.
Zawsze, podobnie jak jej rodzice i bracia, czuła się Polką, ale mimo wielokrotnych prób powrotu rodziny do kraju nie było to możliwe. W filmie Grażyny Ogrodowskiej i Anny Sekudewicz opowiada fascynujące historie i anegdoty ze swego dzieciństwa i młodości.
Urodziła się w 1923 r. Wraz z rodzeństwem wychowywana była skromnie i surowo – pobudka każdego dnia odbywała się już o godz. 6.45. Dzień zaczynał się od wspólnej modlitwy w kaplicy, potem były lekcje, ćwiczenia fizyczne. Najbardziej lubiła grę w piłkę i przedmioty ścisłe. Bardzo żałowała, że nie może uczęszczać do normalnej szkoły. Nawet do pobliskiej cukierni musiała udawać się w towarzystwie przyzwoitki. W rodzinnym domu nauczono ją posłuszeństwa i szacunku dla starszych, ale także dla potrzebujących, by umiała się z nimi dzielić tym, co ma. Przez całe życie zajmowała się działalnością charytatywną, jest członkinią zakonu kawalerów maltańskich.
Ubrana na czarno księżna ze swadą i humorem wspomina młodzieńcze lata, które pozostały w jej pamięci tak wyraźnie, jakby zdarzyły się wczoraj. Nieprzeciętna osoba. [i]23.00 | TVP Polonia | środa[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA