fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Piski, wrzaski, mało dziewczyn

The Beatles
AP
Dokument Alana Ravenscrofta opowiada historię czwórki z Liverpoolu w niebanalny sposób. Zestawia fakty z prywatnego i zawodowego życia muzyków, pokazuje paradoksy lat 60., a przede wszystkim próbuje wyjaśnić fenomen beatlemanii
John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Richard Starkey znany jako Ringo Starr podbili Wielką Brytanię przebojami „Please, Please Me” i „Love Me Do”. Pół roku później, w październiku 1963 roku, po krajowym tournée wystąpili w prestiżowym show Sunday Night, a ich menedżerem został Brian Epstein. Ravenscroft zwraca uwagę, że Beatlesi byli pierwszym w historii zespołem, który profesjonalnie promowano.
Zgodnie z kreowanym w prasie wizerunkiem wszyscy byli oficjalnie kawalerami. Wyróżniały ich długie fryzury, które szybko zdobyły popularność wśród fanów. Ale zmiany, które zainicjowali w angielskim społeczeństwie, nie były wyłącznie powierzchowne. Dokonali przełomu, wprowadzając do brytyjskiej telewizji swobodny, slangowy język. Przed epoką Beatlesów z małych ekranów dobiegał wyłącznie nienaganny oksfordzki akcent. Dzięki nim klasa robotnicza weszła na salony establishmentu. Sprawnie zmontowany dokument pokazuje kluczowe wydarzenia z lat 1963 – 1966, kiedy zespół święcił największe triumfy. Zobaczymy mnóstwo materiałów archiwalnych: fragmenty koncertów, zdjęcia fanów koczujących na lotniskach i wrzeszczących w ekstazie na widok idoli. Najciekawsze są jednak wywiady z artystami. To na ich przykładzie najlepiej widać, jak zmieniał się stosunek Beatlesów do własnej kariery, sławy i mediów.
Paul, pytany, jak to jest być gwiazdą, odpowiada: „Na początku jest ciężko, ale potem człowiek się przyzwyczaja”. Po powrocie z trasy koncertowej po Francji George Harrison rozczarowany publicznością przyzna: „Więcej chłopaków niż dziewczyn. Brakowało nam pisków”. Ale po kilku latach, kiedy zawieszą koncertowanie, zgodnie stwierdzą, że występy były dla nich koszmarem. Nikt ich nie słuchał, wszyscy wrzeszczeli, a oni sami nie mieli czasu, by się muzycznie rozwijać. Fakty z życia zespołu porządkuje kalendarium wydarzeń. Twórcy dokumentu umieścili w nim daty koncertów, ale także istotne momenty z życia prywatnego Beatlesów. Dowiemy się m.in., że 3 marca 1964 roku George poznał na planie filmowym przyszłą żonę Patti Boyd. 16 marca piosenka „Can’t Buy Me Love” zadebiutowała w Stanach. 4 kwietnia 1965 roku John i Paul napisali „Help”. A tydzień wcześniej spróbowali LSD. 29 sierpnia 1966 roku odbył się ostatni koncert The Beatles w USA. Oficjalnie zespół przestał istnieć 31 grudnia 1970 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA