fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Gazowy problem Moskwy

Gazprom na nowy problem. Wydobycie koncernu spada coraz szybciej, podczas gdy inni rosyjscy producenci zwiększają dostawy
Rosyjskie ministerstwo energetyki opublikowało dane o wynikach branży paliwowo-energetycznej za pół roku. Wydobycie gazu w Rosji spadło o prawie 21 proc. do 274,3 mld m3. Największy dostawca - Gazprom odnotował spadek aż o prawie 25 proc. i wydobył 216 mld m3. W tym tym samym czasie największy niezależny producent gazu w Rosji firma Novatek zwiększył wydobycie o 6 proc. (do 15,5 mld m3). Spadek wydobycia Gazpromu zdaje się przybierać na sile, niezależnie od tego, że latem zapotrzebowanie na gaz zawsze maleje. W czerwcu koncern zanotował największy od dziesięciu lat miesięczny spadek wydobycia, aż o prawie 36 proc.
Katastrofalne są też wyniki eksportu gazu rosyjskiego. W pierwszym półroczu eksport był niższy o ponad 55 proc.. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Także w samej Rosji o prawie 5 proc. spadł popyt na gaz. Dla dziennika Kommersant menadżerowie Gazpromu tłumaczyli, że wpływ na spadek wydobycia miał konflikt z Ukrainą, mniejsze zamówienia z Europy, a szczególnie Ukrainy i Białorusi oraz ciepła zima. W drugiej połowie roku popyt na rosyjski gaz ma, ich zdaniem, rosnąć. Jednak eksperci nie podzielają tego optymizmu. - Gazprom utracił już część rynków na rzecz innych - tańszych dostawców z Norwegii, Holandii, Anglii czy rosyjskich prywatnych spółek. Europa coraz bardziej interesuje się też tańszym skroplonym gazem z Algierii czy Kataru, czego dowodem jest ostatnia umowa Polski z Katarem. Dlatego powrót na utracone rynki będzie dla Gazpromu bardzo trudny. Do tego rząd zapowiedział podwyżki cen gazu o 10 proc. na rynku wewnętrznym, a kraje WNP ograniczają wcześniejsze zamówienia. No i wreszcie mamy kryzys i spadek produkcji przemysłowej w Rosji o ok. 13-15 proc. - wylicza w rozmowie z „Rz” Witalij Kriukow główny specjalista od rynku paliw w firmie inwestycyjnej IFD Capital.
Kłopoty Gazpromu, to kłopoty Kremla, bo koncern dostarcza ponad jedną trzecią wpływów do kasy państwa. Dlatego eksperci są zdania, że monopolista może liczyć na pomoc państwa. Jednak kluczowa jest bardziej elastyczna polityka cenowa Gazpromu i szybkie reagowanie na sytuacje rynkowe. Teraz cena gazu jest powiązana z ceną ropy sprzed...pół roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA