fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Żołnierze gułagu

W pewnym sensie zgadzam się z oburzonymi rosyjskimi deputowanymi, którzy zgodnie uchwalili nader stanowczy w słowach protest przeciwko zrównaniu przez OBWE zbrodni Hitlera ze zbrodniami Stalina (chodzi o ogłoszenie 23 sierpnia, rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow, europejskim dniem pamięci o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu).
Każdy, kto zna historię nie z seriali telewizyjnych, ale z rzetelnych opracowań, przyzna, że Hitler był tylko mało zdolnym uczniem Stalina i kudy mu tam do "kaukaskiego ludojada".
To określenie pochodzi z niedawno u nas wydanej (co stanowi rzadkość, w bardzo kompetentnym przekładzie) książki Władimira Bieszanowa "Pogrom pancerny 1941". Przywołuję ją, bo jako główny argument swego oburzenia rosyjscy politycy podnoszą, że rezolucja OBWE "obraża" pamięć rosyjskich żołnierzy, którzy ginęli za uwolnienie Europy od faszyzmu. Otóż wspomniana książka, jak i zresztą szereg innych prac, pokazuje dobitnie, że właśnie żołnierzy owych trzeba uważać za ofiary wielkiego komunistycznego zbrodniarza w stopniu nie mniejszym niż więźniów gułagów czy ofiary masowych rozstrzeliwań (zresztą granica między tymi grupami była łatwa do przekroczenia). Właśnie rosyjski historyk, wykorzystując rosyjskie dokumenty, opisał bezbrzeżną pogardę komunistów dla "siły żywej", wdeptywanie jej setek tysięcy w błoto i gubienie w bezsensownych atakach pod wycelowanymi w plecy lufami komisarzy i NKWD.
Zbrodnie Hitlera różnią się od stalinowskich także tym, że poza szaleńcami nie znajdzie się Niemca, który by go usprawiedliwiał i ustawiał w panteonie tradycji narodowej. Rosyjskie elity natomiast do dziś uważają, że Stalin to przede wszystkim twórca imperialnej potęgi, wódz godny pamięci i podziwu. A że mordował..? Ludzi w Rosji zawsze było mnogo. Skomentuj na [link=http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/07/07/zolnierze-gulagu/]blog.rp.pl/ziemkiewicz[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA