Podatki

Rada nie może wprowadzić zwolnień

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Czy rada może podjąć uchwałę, w której zwolni z podatku od nieruchomości budynki gospodarcze stanowiące własność rolników, którzy są emerytami lub rencistami?
[b]Nie.[/b] Zapisy takie pozostają w sprzeczności z art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który stanowi, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe niż wymienione w ustępie pierwszym tego przepisu. Zwolnieniem przedmiotowym jest natomiast tylko i wyłącznie takie, które dotyczy przedmiotu opodatkowania, a każdy podmiot, który znajdzie się w określonej w zwolnieniu sytuacji, będzie mógł z niego skorzystać. Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych należących do rolników rencistów i emerytów ma charakter zwolnienia przedmiotowo-podmiotowego. Takich zwolnień rada gminy wprowadzić nie może.
[i]Podstawa prawna: – art. 7 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5876115843A5D0D5CF4391E5B19D78E3?id=182297]ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL