fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliardowe pożyczki z USA

Zagraniczny fundusz wspiera polskich miliarderów. Dwa lata temu ich każdy pomysł sfinansowaliby drobni inwestorzy z GPW. Teraz wielkie nazwiska muszą szukać pieniędzy poza Polską.
Rzeczpospolita
GEM Global Yield fund finansuje kolejną firmę. NFI Midas to trzecia spółka, która ma szanse na pieniądze z funduszu
Kontrolowany przez znanego inwestora Romana Karkosika NFI Midas podpisał wczoraj list intencyjny w sprawie pożyczki wartej do 300 mln zł. Pieniędzy polskiej spółce miałby użyczyć amerykański GEM Global Yield Fund. Zawarcie umowy ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.
Czy środki pozyskane z pożyczki zostaną wykorzystane na rozwój działalności telekomunikacyjnej, którą prowadzi należący do grupy operator komórkowy Centernet? – Między innymi. NFI Midas posiada w portfelu kilka spółek, ale o podziale środków będziemy rozmawiali po podpisaniu umowy – mówi „Rz” Jacek Felczykowski, prezes NFI Midas.
To trzecia inwestycja tego funduszu w firmę z warszawskiej giełdy w ostatnich tygodniach. Dwie poprzednie dotyczyły spółek kojarzonych z innym znanym graczem giełdowym Ryszardem Krauze. W maju spółka Petrolinvest zajmująca się poszukiwaniem ropy naftowej poinformowała o pozyskaniu z funduszu finansowania w łącznej wysokości do 278 mln zł w formie tzw. linii zaangażowania kapitałowego i poprzez emisję warrantów subskrypcyjnych. Podobną transakcję o wartości 362,8 mln zł zawarł producent insuliny Bioton.
Skąd tak duże zainteresowanie w ostatnim czasie amerykańskiego GEM Global Yield Fund notowanymi na warszawskiej giełdzie spółkami? W londyńskim biurze funduszu nie zastaliśmy żadnej osoby, która chciałaby się na ten temat wypowiedzieć. Najbliższy Polsce, bo ulokowany w Pradze, przedstawiciel funduszu Ajit Virk również odmówił nam komentarza w sprawie polskich inwestycji.
Sam sposób działania instytucji dziwi przedstawicieli obecnych w Polsce funduszy private equity. – Z tego, co wiem, na terenie naszego kraju nie ma żadnego przedstawiciela tego funduszu, a zawarte transakcje ze względu na poziom ryzyka raczej sugerowałyby dobrą znajomość polskiej specyfiki – mówi partner jednego z funduszy.
Z dostępnych publicznie informacji wynika, że działający od 18 lat fundusz zarządza aktywami wielkości 3,4 mld dol. Grupa GEM przeprowadziła ponad 200 transakcji w 29 krajach.
W 2002 roku fundusz zainwestował 5 mln dol. w polską firmę 4Media. Później o spółce było głośno głównie z powodu oskarżeń o zdefraudowanie firmowych pieniędzy przez członków jej zarządu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA