fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tarcza antyrakietowa

Albo tarcza, albo rozbrojenie

AFP
Rosja wiąże sprawę podpisania nowego porozumienia o redukcji broni strategicznej z planami budowy tarczy antyrakietowej w Europie.
Jutro na rozmowy między innymi w tej sprawie do Moskwy przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.
W wywiadzie da kanału CNBC Dmitrij Miedwiediew zaznaczył, że Rosja wielokrotnie sprzeciwiała się budowie tarczy antyrakietowej w Europie. Dodał, że Moskwa nie jest przeciwna rozwijaniu środków obrony, jednak - jak podkreślił - powinny to być rozwiązania globalne . "Polska i Czechy leżą w jednej części świata a Iran w drugiej. Nie bardzo rozumiem jak w ogóle można mówić, że będą to środki obrony przeciwrakietowej dotyczące Bliskiego Wschodu" - stwierdził rosyjski przywódca. Prezydent przypomniał, że Iran jest ważnym partnerem Rosji. Dmitrij Miedwiediew zapewnił też, że Rosja prowadzi dialog z Watykanem, by zacieśnić dotychczasowe relacje. Unikał jednak odpowiedzi na pytanie dotyczące zaproszenia papieża do Rosji. Jak podkreślił, jest to "oddzielny temat" i zwierzchnicy Cerkwi oraz Kościoła katolickiego prowadzą w tej sprawie dialog.
W tym samym wywiadzie Miedwiediew powiedział, że nie widzi na razie możliwości ułaskawienia byłego szefa firmy Jukos. Dał do zrozumienia, że Michaił Chodorkowski powinien uznać swoją winę i zwrócić się o ułaskawienie do prezydenta. [srodtytul]Obama: wsparcie dla Rosji we "wzmacnianiu rządów prawa"[/srodtytul] - Zgadzam się z prezydentem Miedwiediewem, który powiedział, że "wolnosć jest lepsza niż brak wolności" - wyznał Obama dziennikarzom gazety, dla której pisała Anna Politkowska. Od pytania o Politkowską Obama jednak się uchylił, cytując własne słowa z ceremonii prezydenckiego zaprzysiężenia. - Tym, którzy trzymają się władzy przez korupcję, oszustwo i uciszanie różnic, wiedzcie, że jesteście po złej stronie historii. Ale wyciągniemy rękę, jeśli zechcecie rozluźnić swoją pięść - mówił wówczas. Ukraińska gazeta KyivPost na swych stronach internetowych ocenia, że wybór gazety, której Obama udzielił wywiadu przed pierwszą wizytą w Rosji był symboliczny. "Nowaja Gazieta" jest krytyczna wobec Kremla, a słynie z dziennikarstwa śledczego na temat korupcji i łamania prawa w Rosji. Zapytany o proces Michaiła Chodorkowskiego - raz już skazanego, któremu grożą 22 lata dodatkowego więzienia w nowym procesie - Obama odpowiedział, że nie zna szczegółów jego, ale wydaje mu się dziwne, że "nowe oskarżenia, które wyglądają na przepakowane stare, wynurzają się teraz".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA