fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bogdanka da zarobić

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
Jutro pierwsza kopalnia wejdzie na GPW. Analitycy przewidują, że kurs w debiucie wzrośnie nawet o 10 proc.
– Cieszę się, że rusza prywatyzacja górnictwa, choć w tej kwestii ostatnie siedem lat zmarnowano – mówi “Rz” Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. – Jednak liczę na udany debiut Bogdanki, mimo dekoniunktury.
Nawet po poniedziałkowych gigantycznych spadkach (WIG20 stracił 6,2 proc.), które popsuły nastoje inwestorom, analitycy liczą, że prawa do akcji Bogdanki dadzą zarobić w debiucie. – Kopalnia została wyceniona niżej od notowanych w Europie spółek tego typu. Dodatkowo inwestorzy cenią teraz firmy defensywne, do których ona należy – ocenia Roland Paszkiewicz z CDM Pekao. Jego zdaniem na otwarciu w debiucie kurs Bogdanki może zyskać 10 proc., do ok. 53 zł za papier (akcje spółki wyceniono na 48 zł).
Mniejszym optymistą jest Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny z DM BZ WBK. Jego zdaniem możliwy jest poziom 50 zł, czyli 3 – 4-proc. wzrost. Podobnego zdania są eksperci branżowi.
Robert Nejman, zarządzający w MCI Capital TFI, liczy na maksymalnie 5-proc. zysk. Kilkuprocentowej zwyżki oczekuje też Sebastian Buczek z Quercus TFI. – Bardzo dużo będzie zależało od nastrojów inwestorów na środowej sesji – dodaje. Według nieoficjalnych źródeł zbliżonych do transakcji pesymistyczne prognozy mówią o wzroście o 1,2 – 2 proc.
Ale np. Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI, stawia na nawet 15 – 20 proc. wzrostu. – Patrząc na szał, jaki towarzyszył ofercie Bogdanki, jeszcze tydzień temu spodziewałem się nawet 30-proc. wzrostu w debiucie. Jednak sytuacja na rynku się pogorszyła – mówi.
Czy inwestorzy uwierzą w czarne złoto? W portach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia cena tony, która od maja wzrastała do ponad 70 dol., znów spadła (średnia cena z 19 czerwca to nieco ponad 65 dol.).
W Bogdance wszyscy odliczają do debiutu. W maju prezes kopalni Mirosław Taras powiedział, że dopiero po nim będzie mógł spać spokojnie.
Bogdanka emituje 11 mln akcji (podwyższenie kapitału o ok. 32 proc.). 9 mln objęli inwestorzy instytucjonalni – OFE i TFI, 1,67 mln zł drobni inwestorzy (redukcja zapisów o prawie 90 proc.), a 0,33 mln pracownicy (redukcja 2,99 proc.). Środki z giełdy trafią na inwestycje w Pole Stefanów, dzięki któremu kopalnia od 2014 r. podwoi wydobycie do ok. 11 mln ton rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA