fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kandydata PiS pomysł na europejski think tank

Prof. Ryszard Legutko
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Jerzy Haszczyński
Prof. Ryszard Legutko ogłosił, że we Wrocławiu powstanie Instytut Myśli Europejskiej.
– Zadziwiające, że wszystkie tego typu placówki w Polsce zajmują się promowaniem UE w najbardziej prounijnym kraju – mówił na konferencji prasowej kandydat nr 1 na dolnośląsko-opolskiej liście PiS. – Zamierzam odwrócić ten trend. Instytut będzie promował Polskę w Unii. IME ma wypracować polską doktrynę integracji europejskiej. – Nie wystarczą hasła: integracja, wspólna polityka energetyczna, pakiet klimatyczny – uważa prof. Legutko. – Trzeba powiedzieć, jakie to konkretne szanse i zagrożenia dla Polski, i poprzeć to analizami oraz raportami.
Instytut ma też monitorować proces przyznawania środków unijnych. – Stworzymy platformę konsultacyjno-analityczną, w której wraz z naukowcami pracować będą specjaliści od funduszy i samorządowcy, niezależnie od politycznych barw – zapewnia kandydat PiS. Gotowość włączenia się do akcji zadeklarowali m.in. prezydenci Wrocławia, Bolesławca i Głogowa.
Jakie będą koszty powstania instytutu? Którzy naukowcy się w niego zaangażują? Na te pytania kandydat PiS nie chciał wczoraj odpowiedzieć. – Trwają konsultacje, jest duża przychylność wrocławskiego środowiska naukowego, ale za wcześnie, by mówić o konkretach – uciął.
– To puste obietnice – ocenia pomysł Jacek Protasiewicz, kandydat PO z Dolnego Śląska. – Z jednej strony doktryna integracji europejskiej, która od lat nie powstała w
krakowskim Ośrodku Myśli Politycznej stworzonym przez prof. Legutkę, z drugiej coś na kształt Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej, która w kontrolowaniu funduszy UE ma zastąpić radnych opozycji, NIK i CBA. Może to i tank wysłany na rząd Donalda Tuska, ale na pewno nie think.
Legutko zapewnia, że IME powstanie niezależnie od tego, czy on sam dostanie się do europarlamentu. – Poszukamy wtedy innych źródeł finansowania niż fundusze frakcji, do której będzie należeć PiS w Parlamencie Europejskim – mówi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA