Dane gospodarcze

Matkom trudniej jest zrobić karierę zawodową

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Ponad połowa polskich menedżerów uważa, że potencjał zawodowy kobiet ograniczają obowiązki związane z macierzyństwem
W skali globalnej o trudności pogodzenia kariery i roli matki mówi 48 proc. kierowników i dyrektorów – wynika z badań agencji zatrudnienia Manpower wśród 29 tys. przedstawicieli kadry menedżerskiej w 33 krajach świata.
Co ciekawe, w Polsce kobiety częściej dostrzegają ograniczenia związane z macierzyństwem (55 proc.) niż ich koledzy na stanowiskach kierowniczych (w skali świata nie ma takich różnic). Jednocześnie większość Polek, bo prawie dwie trzecie, zna kobiety, które godzą pracę na wyższym stanowisku z macierzyństwem. Jak wynika z badania, utrudnieniem w karierze są nie tylko obowiązki rodzinne, ale i mniejsze ambicje zawodowe kobiet – tylko 6 proc. z nich aspiruje na najwyższe stanowiska zarządzające (i 22 proc. mężczyzn). Polki najczęściej zadowalają się rolą kierownika w firmie średniej wielkości. W skali świata aspiracje kobiet są większe: co siódma chciałaby kierować dużą firmą, a kolejne 30 proc. myśli o stanowisku w zarządzie.
[ramka][link=http://www.kariera.pl/czytaj/810/praca-dla-kobiet-i-zagrozenia-z-tym-zwiazane]Praca dla kobiet i zagrożenia z tym związane. [/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL