fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Gorące premiery

Życie Warszawy
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki zaprezentuje się ponad 500 wystawców. Jak z tego gąszczu wybrać najciekawsze nowości? Oto nasze propozycje.
[srodtytul]1 „Plakat filmowy w Polsce”[/srodtytul]
Dorota Folga-Januszewska
Album przedstawiający historię polskiego plakatu filmowego – jednej z niewielu dziedzin sztuki, w których nasz kraj jest (a przynajmniej – był do niedawna) światową potęgą. Najważniejsze nazwiska polskiej szkoły plakatu, takie jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy, znane są doskonale w każdym zakątku globu. W bogato ilustrowanej książce zebrano ponad 530 najciekawszych plakatów filmowych – od okresu międzywojennego, poprzez socrealizm oraz złote lata 60., aż po prace najmłodszego pokolenia polskich artystów.
[srodtytul]2 „Życie w kontekstach...”[/srodtytul]
Z. Bauman, R. Kubicki, A. Zeidler-Janiszewska
Nadzwyczaj ciekawy cykl rozmów dwojga filozofów z Zygmuntem Baumanem, światowej sławy socjologiem, filozofem i eseistą. Wybitny humanista opowiada (nierzadko w dość kontrowersyjny sposób) o kondycji współczesnego człowieka, globalnym kryzysie, nauce i ekonomii oraz sprawach ostatecznych – wszystko w kontekście swoich prywatnych wspomnień. Książka zawiera niepublikowane w Polsce zdjęcia autorstwa profesora, który tak opowiada o swojej pasji: „Zdaje mi się dziś, że te fotografie chwytały coś, czego wtedy nie umiałem jeszcze zwerbalizować, a co werbalizowałem odtąd bez przerwy”.
[srodtytul]3 „Proszę bardzo”[/srodtytul]
Anda Rottenberg
Anda Rottenberg – historyk i krytyk sztuki, wieloletni dyrektor warszawskiej Galerii Zachęta – opowiada przejmującą historię o poszukiwaniu własnych korzeni. Osobista aż do bólu relacja, w której teraźniejszość miesza się z przeszłością. Opowieść, w której akcenty wzniosłe (powolne scalanie rozsianej po świecie rodziny) przeplatają się z tragicznymi (zaginięcie i śmierć syna autorki). Ta książka to prywatny pamiętnik, rodzinna saga i kryminał w jednym. A wszystko napisane zwięzłym, świadomym swojej siły oddziaływania językiem.
[srodtytul]4 „Życie. Instrukcja obsługi”[/srodtytul]
Georges Perec
Najsłynniejsza powieść francuskiego eksperymentalisty. Dzieło, które Italo Calvino nazwał „ostatnim prawdziwym wydarzeniem w historii powieści”. „Życie. Instrukcja obsługi” to opowieść o jednym dniu, a jednocześnie całym stuleciu z życia paryskiej kamienicy, po której tajemniczych zakamarkach i mieszkaniach autor oprowadza czytelników ruchem skoczka szachowego. Książka skomponowana została według precyzyjnych zasad formalnych, które potęgują rozkosz płynącą z rozszyfrowywania zawiłości fabularnych. Literatura jako wymyślna układanka. Z całą pewnością jedna z najważniejszych książek XX wieku.
[srodtytul]5 „Sefer”[/srodtytul]
Ewa Lipska
Prawdziwa niespodzianka – znakomita poetka Ewa Lipska napisała swoją pierwszą powieść! „Sefer” to historia wiedeńskiego psychoterapeuty, nieco ekscentrycznego estety i humanisty, który wyrusza do Krakowa szukać śladów przeszłości własnej rodziny. Ta podróż do wnętrza prywatnej historii, dyktowana przez rozwichrowane stany psychiczne bohatera, jest zarazem zakamuflowanym przewodnikiem po motywach obecnych od zawsze w poezji Ewy Lipskiej. Rozpatrywanie „Sefera” w kluczu autobiograficznym byłoby jednak zbyt proste – powieść ta jest bowiem ironicznie żartobliwą, pełną aluzji grą z czytelnikiem.
[srodtytul]6 „Różowe strusie pióra”[/srodtytul]
Hanna Krall
„Jest to książka o tym, co ludzie do mnie pisali i mówili przez pięćdziesiąt lat” – w ten sposób Hanna Krall zapowiada „Różowe strusie pióra”. Najnowsza książka Krall to chronologicznie prowadzona opowieść o ostatnim półwieczu, opowiedziana przy pomocy zebranych przez lata dokumentów – listów, rozmów, opowieści przyjaciół i bohaterów książek autorki oraz opinii jej czytelników. Książka, której bohaterami są m.in. Krzysztof Kieślowski, Marek Edelman, Leszek Kołakowski i Jan Kott, jest opowieścią o współczesnej polskiej historii, ale też o kulisach pisarstwa autorki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
[srodtytul]7 „Wyspa klucz”[/srodtytul]
Małgorzata Szejnert
Autorka „Czarnego ogrodu” w swojej najnowszej książce przenosi czytelników na Ellis Island – niewielką wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, gdzie od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się centrum przyjmowania przybywających do Stanów Zjednoczonych imigrantów. Przez tytułową „wyspę klucz”, zwaną także „bramą do Ameryki”, przewinęło się blisko 12 milionów osób. Tylko części z nich udało się dostać z niej na wymarzony ląd. Reporterska książka Szejnert jest hołdem dla emigrantów, którzy w poszukiwaniu lepszego życia przeszli przez upokarzający system segregacyjny. To opowieść o złudności nadziei i zadziwiających meandrach ludzkich losów.
[srodtytul]8 „Tango z samym sobą”[/srodtytul]
Sławomir Mrożek
Obszerny wybór dzieł Sławomira Mrożka (dramaty, eseje, listy, felietony, rysunki). Po trosze antologia, a po trosze specyficzne spojrzenie na twórczość i osobę Mrożka poprzez teksty, w których niejako przy okazji odbija się historia polskiej obyczajowości ostatniego półwiecza. Tom prezentuje Mrożka, jakiego znamy i lubimy – tropiącego absurdy, naśmiewającego się z siermiężnej rzeczywistości – ale też Mrożka filozofa skłonnego do gorzkich konstatacji. Z całą pewnością najpełniejsza i najbardziej wartościowa prezentacja utworów wybranych jednego z najwybitniejszych autorów polskich XX wieku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA