fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Arbitraż w sporze o PZU zawieszony

Postępowanie arbitrażowe między Eureko a polskim rządem dotyczące PZU zostało zawieszone – podał wczoraj wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik
W ramach negocjacji prowadzonych z resortem skarbu Eureko wystąpiło z wnioskiem o zawieszenie postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym w Brukseli, a minister skarbu się na to zgodził – powiedział Gawlik.
Postępowanie arbitrażowe zostało zawieszone 15 maja na czas toczących się rozmów. Gdyby zakończyły się one fiaskiem, ma być wznowione w ciągu dwóch miesięcy.
W połowie kwietnia resort skarbu podał, że minister Aleksander Grad rozpoczął nowe negocjacje z holenderską firmą Eureko dotyczące rozwiązania wieloletniego konfliktu o PZU. Był to wynik podpisania wspólnego memorandum.
[wyimek]35,6 mld zł - na taką kwotę Eureko oszacowało straty z tytułu niewykonania umowy przez Polskę[/wyimek]
Przed dziesięciu laty Eureko kupiło akcje PZU. W podpisanym dwa lata później aneksie do umowy Skarb Państwa obiecał inwestorowi sprzedaż dodatkowych akcji. Do dziś do niej nie doszło. Spór ciągnie się od 2001 r., kiedy to polski ubezpieczyciel miał trafić na giełdę, a Eureko miało przejąć nad nim kontrolę.
Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy Eureko oszacowało na 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych odsetek.
Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko 33 proc. minus jedna akcja.
19 marca przed sądem gospodarczym w Warszawie nie doszło do zawarcia ugody, ale obie strony zadeklarowały chęć powrotu do postępowania pojednawczego. Wówczas pełnomocnik MSP ds. Eureko Marek Miller zaznaczył, że ugoda jest najlepszym sposobem rozwiązania konfliktu, jednak nie na warunkach przedstawionych przez Eureko w styczniu.
Firma domagała się, aby MSP sprzedało 21 proc. akcji PZU po 116,5 zł za akcję, czyli po cenie, po której Holendrzy mogli kupić ten pakiet przed ponad siedmiu laty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA