Sylwetki

Polak w MFW

Marek Belka ma doświadczenie w pracy w międzynarodowych instytucjach finansowych. Był m. in. w Banku Światowym i banku JP Morgan
Fotorzepa
Marek Belka, dyrektor europejskiego departamentu w funduszu. Stanowisko, które objął w lipcu 2008 r., nie podlega rotacji jak fotel szefa MFW. Jego poprzednik Michael Deppler zajmował je ponad dekadę
Marek Belka to były minister finansów i premier RP. Z wykształcenia jest ekonomistą – absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ma też solidne wykształcenie zdobyte na zagranicznych uczelniach – Columbii i University of Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz London School of Economics. Profesorem ekonomii został w 1994 roku.W latach 1990 – 1996 pracował w Ministerstwie Finansów oraz w Banku Światowym w charakterze konsultanta.
Ministrem finansów został w 1997 roku i ponownie w latach 2001 – 2002. W okresie między zajmowaniem stanowisk w rządzie pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Doradzał również premierowi Albanii. W latach 2002 – 2003 pracował w amerykańskim banku inwestycyjnym JP Morgan, a od 2003 roku został osobą odpowiedzialną za politykę gospodarczą nowej administracji w Iraku. Po zakończeniu misji irackiej ubiegał się o stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ale przegrał z meksykańskim ekonomistą Jose Angelem Gurrią. Próbował również dostać się do Sejmu jako kandydat Partii Demokratycznej, ale i tutaj wybory przegrał.
Przez dwa lata (2006 – 2008) był sekretarzem generalnym Europejskiej Komisji Gospodarczej (ECE) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jeszcze podczas pobytu w Genewie próbował rywalizować z Francuzem Dominique Straussem-Kahnem o stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie miał jednak szans, ponieważ w promocję Dominique Straussa-Kahna zaangażowała się cała dyplomacja francuska. A on sam samolotem prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego objeżdżał świat, lobbując za własną kandydaturą. W Genewie Belka nie czuł się najlepiej. W maju ubiegłego roku, podczas Forum Ekonomicznego Unia Europejska – Rosja, które odbywało się w Rzymie, nie ukrywał, że nie czuje się spełniony na stanowisku szefa Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie. Już wtedy zastrzegał się, że wszystko, co mówi publicznie, to opinie osoby prywatnej, co wzbudziło protesty organizatorów forum. Kiedy okazało się, że Michael Deppler, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, chce odejść na emeryturę, fundusz szukał jego następcy wewnątrz organizacji. Wśród kandydatur na to stanowisko rozpatrywano Susan Schadler – zastępczynię Depplera, która jednak odmówiła i odeszła z funduszu – oraz Leszka Balcerowicza. Ostatecznie zwrócono się do Marka Belki. Dominique Strauss-Kahn wręczył mu nominację 15 lipca 2008 roku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL