fbTrack

Muzyka

Kultura wysoka i plenerowe widowiska

Koncert „Żywioły Rocka: The Earth Wind & Fire experience by the Al McKay Allstars” w ramach Strefy Kultury pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, czerwiec 2006 r.
Stołeczna Estrada
Stołeczna Estrada to największa warszawska instytucja kultury, która istnieje od 1955 roku. W swojej różnorodnej działalności łączy wieloletnie doświadczenie, tradycję i nowatorskie spojrzenie na sztukę.
Organizuje festiwale, koncerty, widowiska, kameralne wieczory kabaretowe, festyny, rocznice i wystawy. Stołeczna Estrada wielokrotnie przygotowywała programy artystyczne reprezentujące polską kulturę za granicą, ale większość wydarzeń przygotowuje głównie z myślą o mieszkańcach stolicy.
Każdego roku dzięki tej instytucji publiczność może uczestniczyć w ok. 200 imprezach – od kameralnych wieczorów po wielkie, gromadzące nawet 100 tys. widzów plenerowe widowiska. To wydarzenia przeznaczone dla dużej grupy odbiorców, ale też takie, dzięki którym widzowie i słuchacze mogą cieszyć się imprezami spoza głównego nurtu kultury popularnej. Za sprawą Stołecznej Estrady w Warszawie na dobre zagościła choćby tzw. muzyka świata, której co roku w przeróżnym wydaniu można posłuchać na Festiwalu Warszawskim Skrzyżowanie Kultur – dziś jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy. Warszawiacy znają też tę instytucję z przygotowywanych co roku Wianków nad Wisłą, Święta Saskiej Kępy, koncertów Music for Peace, imprez dla dzieci oraz wielkich koncertów rocznicowych. Wielu zapadły też na pewno w pamięć: koncert symfoniczny na lotnisku w otoczeniu startujących samolotów albo polsko-niemiecki projekt multimedialny w warszawskim metrze, także przedsięwzięcia Estrady.
– Jednak naszym najważniejszym celem jest propagowanie kultury wysokiej i edukacja poprzez sztukę. Dlatego dokładamy wielu starań, by popularyzować muzykę z wyższej półki – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Nic więc dziwnego, że wydarzeniem, z którym ta instytucja kojarzona jest najmocniej, niezmiennie pozostają koncerty chopinowskie, w tym roku odbywające się już po raz 50. w Łazienkach Królewskich. [ramka][b]Stołeczna Estrada[/b] ul. Marszałkowska 77/79, Warszawa Kasa biletowa – tel. (22) 849 68 84 e-mail: [mail=bilety@estrada.com.pl]bilety@estrada.com.pl[/mail] [link=http://www.estrada.com.pl" target="_blank]http://www.estrada.com.pl[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL