Mimo kilku lat obowiązywania ustawy o VAT nadal pojawiają się wątpliwości dotyczące opodatkowania czynności świadczonych przez syndyków. Dotyczą one m.in. tego, kto jest nabywcą świadczonych przez nich usług oraz tego, komu powinni wystawić fakturę
Przez pewien czas po wejściu w życie obecnie obowiązującej ustawy o VAT (a więc po 1 maja 2004 r.) istniały wątpliwości, jeśli chodzi o status syndyków jako podatników VAT. Były one konsekwencją bardzo niejasnego brzmienia art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, który określa czynności, których wykonywania nie uznaje się na gruncie VAT za samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej (czego skutkiem jest uznanie, że podmioty wykonujące takie czynności nie są podatnikami VAT).[srodtytul]Jest pewność i 22-proc. podatek [/srodtytul]Ostatecznie utarło się stanowisko, że [b]czynności wykonywane przez syndyków stanowią samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej, a w konsekwencji syndycy są podatnikami VAT i czynności przez nich wykonywane są opodatkowane VAT (według stawki podstawowej 22 proc.). [/b][b]Stanowisko takie zajął najpierw minister finansów w piśmie z 30 grudnia 2004 r. (PP10-812-1022/04/MR/3545)[/b], a następnie potwierdziły je swoimi o...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.