Opieka nad chorym dzieckiem nie przerwie nierozpoczętego wypoczynku

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
[b]Nasza pracownica miała w kadrach złożony wniosek o dwutygodniowy urlop wypoczynkowy, który miał się rozpocząć w poniedziałek 11 maja. Jednak tego dnia jej dziecko zachorowało. Pracownica musi się nim zająć. Dlatego jej mąż dostarczył nam zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z przerwaniem urlopu?[/b][b]Nie.[/b] W przypadku opisanym przez czytelnika zastosowanie znajdzie art. 165 kodeksu pracy regulujący kwestie przesunięcia urlopu na termin późniejszy. A to dlatego, że do rozpoczęcia tego wolnego jeszcze nie doszło, zatem nie można go przerwać. Jeśli natomiast pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do trzech mi...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL