Pracodawca może być ukarany za brak współpracy z radą

Czy pracodawca, który nie będzie chciał udzielić członkom rady pracowników informacji na temat działalności firmy, ponieważ uzna, że mogą być one wykorzystane przez konkurencję, może być za to ukarany?
[i][b]Odpowiada Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna[/b][/i]Zgodnie z art. 19 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3843C70DC7A3ADD9B3C4128E0ED00823?id=181671]ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji[/link] pracodawca musi podawać członkom rady informacje o działalności i strukturze ekonomicznej swojej firmy oraz przewidywanych w tym zakresie zmianach. Dotyczy to także stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie jego dotychczasowego poziomu. Musi także informować radę o takich swoich działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Jeśli zatai te informacje, może być ukarany karą ograniczenia wolności lub grzywny. Jeśli jednak uzna, że pewne dane nie powinny wydostać się poza firmę ze względu na tajemnicę, może zobowiązać jej członków do zachowania poufności. W u...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL