fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Msza zamiast manifestacji

Pomniki Poległych Stoczniowców
Fotorzepa, Piotr Wittman
Nie będzie manifestacji planowanych 4 czerwca pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku - postanowił zarząd regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność". W obawie przed nimi premier przeniósł rocznicowe obchody do Krakowa.
Manifestacje odbędą się w Katowicach. Tego dnia w Gdańsku odbędzie się prymas Józef Glempa odprawi mszę pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a po niej pokojowy wiec działaczy "Solidarności".
- Będą jakieś dwa, trzy wystąpienia, jeśli będą oficjalne osoby to pewnie one wystąpią, a na pewno przewodniczący związku Janusz Śniadek. Można tu mówić o pokojowym wiecu - powiedział przewodniczący zarządu gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
Wczoraj rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że premier nie rozważa powrotu do koncepcji obchodów w Gdańsku nawet jeśli związkowcy zapewniliby, że ich demonstracja odbędzie się bez zakłóceń spokoju.
[srodtytul]Nie będzie ekscesów "na grobach kolegów"[/srodtytul]
- Będziemy robili wszystko, nawet zasłaniając własnym ciałem, aby nie doszło do żadnych ekscesów - zapewnił lider "Solidarności" Stoczni Gdańsk Roman Gałęzewski.
Związkowcy czują się dotknięci krytyką ze strony rządu. Przemawiając do kilkudziesięciu członków Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" szef związku Janusz Śniadek powiedział m.in., że opluwa się teraz dobre imię Solidarności. Zarzucił rządowi brak dialogu społecznego.
- Oskarżanie nas, że będą się działy rzeczy gorszące na grobach naszych kolegów jest kolejną potwarzą - powiedział Śniadek, zbierając za tę wypowiedź gromkie oklaski działaczy gdańskiej "S".
[srodtytul]Rzecznik rządu: decyzja zapadła[/srodtytul]
Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że decyzja rządu co do organizacji 4 czerwca szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie już zapadła.
W ocenie rzecznika rządu, sytuacja się nie zmieniła: NSZZ "Solidarność" "nie odwołała demonstracji", ponieważ nie wycofała wniosku złożonego u prezydenta Gdańska.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA