fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Więcej na szkolenia

Pomoc z funduszy UE na rynku pracy . Firmy, które przechodzą problemy strukturalne, mogą liczyć na ponad 270 mln zł dotacji. Są to m.in. pieniądze na szkolenia oraz bezpośrednią pomoc finansową dla zwalnianych pracowników. Za unijne granty firma może także zmienić profil działalności.
Rzeczpospolita
Unijna pomoc dostępna jest także dla firm w kłopotach.Limit udzielonego im wsparcia ma zostać podniesiony do 500 tys. euro, dowiedziała się „Rz”
Oprócz dotacji na projekty „szkolenia zamiast zwolnień” firmy mogą się ubiegać o inne formy wsparcia z programu „Kapitał ludzki”. Pułap pomocy publicznej dla firm mających problemy strukturalne ma zostać zwiększony do 500 tys. euro z 200 tys. obecnie.
Z tego typu dotacji mogą skorzystać np. firmy, które muszą zmienić profil działalności. Zamiast zwalniać pracowników i zatrudniać nowych, można wysłać tych dotychczasowych na szkolenia zmieniające ich kwalifikacje. Dotacje sięgać mogą obecnie 85 proc. wartości projektu. Możliwe jednak, że pułap pomocy zostanie podniesiony do 100 proc.
Na uwagę zasługuje też pomoc dla przedsiębiorstw, które się restrukturyzują i prowadzą tzw. zwolnienia monitorowane. To okazja dla pracodawcy, by z pomocą funduszy unijnych w cywilizowany sposób zredukować zatrudnienie. Dotacje przeznaczone są na szkolenia dla zwolnionych. Ich koszt w 100 proc. pokrywany jest z funduszy UE. Firmy zainteresowane tego typu pomocą muszą brać udział w konkursach na dotacje, co jest niestety czasochłonne.
W obecnej sytuacji, jak wskazują eksperci, to spore utrudnienie. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obiecuje, że wkrótce zacznie obowiązywać szybka ścieżka oceny wniosków o dotacje. Przedsiębiorca ma otrzymać decyzję o dofinansowaniu (lub nie) w ciągu 30 dni.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje też wprowadzić rozwiązania, które znacznie uatrakcyjnią tego typu szkolenia. Uczestnik oprócz zdobycia nowych kwalifikacji ma dostać pomoc finansową. Jeśli znajdzie pracę w miejscowości położonej powyżej 50 km od miejsca zamieszkania, otrzyma dodatek relokacyjny. Jego wysokość to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę przy odległości 50 – 100 km (ponad 2,5 tys. zł) lub czterokrotność przy odległości powyżej 100 km (ok. 5,1 tys. zł).
Co więcej, jeśli szkolący się znajdzie gorzej płatną pracę, może liczyć na dodatek motywacyjny. Z UE zostanie pokryta połowa różnicy między wcześniejszym a nowym wynagrodzeniem. Maksymalnie jednak dodatek wyniesie 4 tys. zł.
Uczestnik szkolenia dla osób zwolnionych z danego zakładu pracy będzie też mógł otrzymać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – do 40 tys.
Dodatki motywacyjne i relokacyjne mają być dostępne także dla bezrobotnych, którzy są szkoleni z funduszy unijnych. Są to projekty skierowane głównie do osób młodych (do 24 lat), starszych (powyżej 45 lat), poszukujących pracy dłużej niż rok, kobiet wracających na rynek pracy itp.
Resort rozwoju szacuje, że nowe rozwiązania będą wdrażane od III kw. tego roku.
[ramka][b]Klucz do unijnej kasy[/b]
Inne rodzaje wsparcia z Unii Europejskiej, które cieszą się największym zainteresowaniem firm:
- dotacje na szkolenia pracowników – dla firm działających w jednym województwie do podziału jest 900 mln euro, dla firm ponadregionalnych – 374 mln euro.
- dotacje na inwestycje – dla firm, które planują innowacyjne inwestycje o wartości powyżej 8 mln zł, do podziału jest ok. 1 mld euro (pomoc dzieli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Dla firm z mniejszymi potrzebami, dotacje udzielane są na poziomie regionalnym – do podziału jest ok. 3,6 mld euro.
- dotacje na rozwój e-usług – pomoc dla młodych firm, działających nie dłużej niż rok. Pula do podziału, dzielona przez PARP, to 390 mln euro.
- dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – w sumie do podziału jest 400 mln euro. Wsparcie dzielone jest na poziomie regionalnym, m.in. w urzędach pracy. [/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=a.cieslak@rp.pl]a.cieslak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA