Wynajem

Spadają stawki

Rzeczpospolita
Mieszkania na wynajem
>> Stawki za wynajem w największych polskich miastach spadły w pierwszym kwartale tego roku, w stosunku do ostatniego kwartału 2008 r., o 4 – 11 proc. — wynika z danych CEE Property Group i portalu Wynajem.pl. Kwotowo daje to, w zależności od miasta, lokalizacji i standardu lokalu, obniżki rzędu 1 – 4 zł za mkw.
>> Korektę stawek w dół przyniósł dopiero początek 2009 roku, gdyż przez kilkanaście poprzednich kwartałów stawki najmu dynamicznie rosły. Najmniej – tylko o 4 proc. – potaniał kwartalnie wynajem w Warszawie, gdzie średnie ceny ofertowe spadły z 50 do 48 zł za mkw. >> Obecnie za wynajęcie dwupokojowego lokalu w przyzwoitej lokalizacji zapłacić trzeba średnio około 2,4 tys. zł za miesiąc – mówi Małgorzata Kędzierska, analityk rynku portalu Wynajem.pl.
>> Miano najbardziej zyskownej lokalizacji pod wynajem wciąż utrzymuje Śródmieście (57 zł za mkw.). Ze względu na stabilizację cen mieszkań oraz spadek stawek najmu obniżyła się rentowność wynajmu w stolicy. Jest to naturalne, zwłaszcza że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań spadały, a stawki najmu dynamicznie wzrastały. Wysokie stopy kapitalizacji zachęciły do wynajmu mieszkań i rynkowa nisza została wypełniona – komentuje Małgorzata Kędzierska. >> Na spadek cen na rynku najmu wpłynąć mogła przede wszystkim większa podaż, generowana m.in. przez osoby, które zwlekają ze sprzedażą mieszkania ze względu na niekorzystne ceny. – Jednocześnie osoby, które dotychczas wynajmowały mieszkanie, mają okazję do zamieszkania na swoim – pomagają w tym zarówno niższe ceny, jak i rządowe wsparcie przy kredytach – mówi Paweł Grząbka, dyrektor zarządzający CEE Property Group.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL