fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Leki bez pośredników

Tabletki
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Astra Zeneca uruchomiław sobotę zapowiadanyod roku system dystrybucjibezpośredniej wszystkich swoich leków
To mała rewolucja na polskim rynku. Wyłączność na sprzedaż leków Astry będą mieć: Polska Grupa Farmaceutyczna, Torfarm i Prosper. Mają przechowywać i dostarczać leki w imieniu producenta bezpośrednio do aptek, z pominięciem mniejszych dystrybutorów.
[wyimek]1,7 mld zł wyniosła w kwietniu wartość sprzedaży hurtowni do aptekwedług IMS Health[/wyimek]
W tradycyjnym, dominującym wciąż w Polsce, systemie kilku hurtowników kupuje lek od producenta, przechowuje go i sprzedaje we własnym imieniu do aptek lub innych, mniejszych hurtowni, naliczając marżę.
Astra Zeneca jako pierwsza ogłosiła wprowadzenie nowego systemu sprzedaży w Polsce, ale przygotowanie go zajęło rok.
Tymczasem 2 marca 2009 r. Sanofi Aventis uruchomił dystrybucję bezpośrednią do aptek dwóch leków: Clexane i Plavix, we współpracy z trzema wyłonionymi w drodze przetargu hurtowniami: ACP Pharma, Farmacol i Prosper.
Największe korzyści z całego systemu czerpie producent, zyskując kontakt z aptekami i kontrolę nad obrotem danym lekiem lub grupą leków. Stracić mogą natomiast mniejsi hurtownicy, którzy znajdą się poza nowym łańcuchem dostaw. Astra Zeneca ma wprawdzie tylko 3 proc. udziału w rynku leków w Polsce, ale jeżeli na system bezpośredni zdecydują się inni producenci, branżę czekają szybkie zmiany. W W. Brytanii po dwóch latach od wprowadzenia sprzedaży bezpośredniej opiera się na niej ok. 45 proc. dystrybucji leków do aptek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA