Ekonomia

Śladami Piastów i jaskiniowców

Izabela i Robert Szewczykowie „Szlaki turystyczne” Carta Blanca Warszawa 2009 r.
Rzeczpospolita
Choć to okazała księga, łatwo przeoczyć ją na półce w księgarni. Jej tytuł „Szlaki turystyczne” mało bowiem mówi. A szkoda, bo to jedna z ciekawszych pozycji na rynku wydawnictw turystycznych – szczegółowy opis prawie 40 szlaków tematycznych, łączących m.in. zamki gotyckie, latarnie morskie czy zabytkowe kopalnie i fabryki.
Powinny po nią sięgnąć zwłaszcza osoby, które zwiedzanie kraju łączą z głębszymi zainteresowaniami historią, architekturą, przyrodą, kulturami regionalnymi i etnografią. Autorzy, Izabela i Robert Szewczykowie, podzielili szlaki tematyczne na kategorie – historyczne i archeologiczne, etnograficzne i kulturowe, zabytków architektury i przemysłu, śladami wielkich postaci, przyrodnicze.
Niektóre trasy tematyczne, jak Szlak Piastowski łączący Poznań, Gniezno, Biskupin i Kruszwicę, są od lat celem niezliczonych wycieczek. Inne, jak Szlak Kamiennych Kręgów, umożliwiający zwiedzenie rzadkich w Polsce sanktuariów megalitycznych, możemy odkryć właśnie dzięki nowemu przewodnikowi. Na przebycie niektórych, np. Szlaku Cysterskiego, przebiegającego przez Małopolskę, Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze, trzeba poświęcić całe wakacje. Szlak Jaskiniowców, łączący kilka zamieszkanych w paleolicie jaskiń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to z kolei świetny cel niedzielnej wycieczki. Przewodnik nie jest dziełem doskonałym. Rozczarowuje nieco jego „czytankowy” język i ogólnikowość niektórych informacji (po bitwie pod Grunwaldem „niepokoje na obszarze Warmii i Mazur trwały jeszcze przez kilka wieków”). Atutem są natomiast profesjonalnie opracowane mapy i dobrej klasy zdjęcia. A także sam pomysł napisania przewodnika, który może być inspiracją dla turystów poszukujących nowych szlaków.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL