Wiadomości

Gabinet Jerzego Buzka i zacieśnianie współpracy z CIA

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
To za rządów AWS podpisano pierwsze dokumenty, które były podstawą do powstania na Mazurach bazy wywiadu USA
Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która od roku bada sprawę tajnych więzień CIA w Polsce, nie dostała wszystkich dokumentów z Agencji Wywiadu dotyczących tej sprawy – ustaliła „Rz”. Służby zwlekają m.in. z przekazaniem tych, które podpisywano, gdy na czele rządu AWS (do pewnego czasu w koalicji z UW) stał Jerzy Buzek.
Dokumenty te – jak ustaliła „Rz” – dotyczyły zacieśnienia współpracy z Amerykanami w walce z terroryzmem. Jak twierdzi nasz informator z resortu sprawiedliwości, był to pierwszy krok do powstania na Mazurach bazy CIA i oddelegowania pod amerykańską komendę 20 polskich oficerów wywiadu. – Ta umowa posłużyła później, już za rządów SLD, do rozszerzenia współpracy z CIA na niespotykaną dotąd skalę – twierdzi rozmówca „Rz”. – Prokuratura chce ustalić nie tylko to, czy były więzienia, ale też to, kto się pierwszy zdecydował na ustępstwa na rzecz CIA (dotąd uważano, że uczynili to ministrowie rządu Leszka Millera, który objął władzę pod koniec 2001 r. – red.). Baza CIA w „szkole szpiegów” w Kiejkutach na Mazurach była już tylko produktem tej współpracy.
Jeden z byłych wysokich rangą oficerów Urzędu Ochrony Państwa twierdzi, że dokumenty o zacieśnieniu współpracy z CIA miał podpisać sam Buzek. Czy tak było? Były premier nie znalazł czasu na rozmowę z „Rz”. – Proszę rozmawiać o tym z Markiem Biernackim – odesłała nas asystentka Buzka. Biernacki, były szef MSWiA, powiedział, że sprawy nie pamięta. Potwierdził tylko, że współpracę z USA zacieśniano. Z kolei Janusz Pałubicki, koordynator ds. służb specjalnych w rządzie AWS, zaprzecza, aby jakiekolwiek dokumenty w tej sprawie podpisywano. – Wystąpiliśmy do Amerykanów z propozycją współpracy w walce z terroryzmem, ale nic z tego nie wyszło – mówi „Rz”. Polski wywiad na początku lat 90. nawiązał zwykłą współpracę wywiadowczą z CIA. Wszystko zmienił zamach terrorystów na WTC 11 września 2001 r. Ostatnio „Rz” ujawniła, że zaraz po nim premier Buzek zwołał nadzwyczajne posiedzenie szefów wywiadu i Polska zaoferowała Amerykanom pomoc w walce z terroryzmem. Jerzy Buzek przestał być premierem 19 października 2001 r. Dziś jest europosłem PO i jej kandydatem w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. [ramka][srodtytul]Śledztwo „Rz” i TVP info[/srodtytul] „Rz” i TVP Info ujawniły w kwietniu, że w latach 2002 – 2003 CIA miało tajną bazę na terenie ośrodka wywiadu w Starych Kiejkutach. Amerykanie wynajęli też oficerów polskiego wywiadu, którzy podlegali ich rozkazom i pisali dla nich raporty. Ujawniliśmy też, że używane przez CIA samoloty Gulfstream i Boeing 737, które w 2003 r. latały do pobliskich Szyman, były traktowane nad Polską jako rządowe. O taki status wnioskowała dla nich Kancelaria Premiera. [i]mk, pn[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL