fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Labirynt pełen wspomnień

Walc z Baszirem
Materiały Promocyjne
Pamięć bywa zawodna. Z jej niedoskonałością w filmie „Walc z Baszirem“ rozprawia się Ari Folman. Zapamiętywaniu jako zjawisku przyjrzeć mogą się też goście przedpremierowych spotkań w Kinotece.
W latach 80. Folman był żołnierzem izraelskiej armii. Brał udział w pierwszej wojnie domowej w Libanie. Nic jednak z tego okresu nie pamięta. Męczą go tylko wciąż się powtarzające, trudne do wytłumaczenia sny. Dzięki nim w „Walcu z Baszirem“ żołnierz budzi w sobie traumatyczne wspomnienia. Reżyser robi to w ciekawy, nie tylko fabularnie, lecz także technicznie, sposób. By opowiedzieć o wypartej w nieświadomość przeszłości, sięga po techniki animacyjne, co skutecznie odrealnia obraz wojny. Dzięki temu historia staje się bardziej wiarygodna, a oparta na autobiograficznych wątkach gorzka opowieść to z jednej strony subiektywna historia krwawego konfliktu, z drugiej – próba rozliczenia się z przeszłością.
Dla organizatorów środowego spotkania „Pamięć jako labirynt“ to także punkt wyjścia do rozmowy o zawodności pamięci jako takiej. Podczas panelu prof. Szewach Weiss, kierownik Centrum Badań nad Współczesnym Izraelem, Alon Simhayoff, attaché ds. kultury Ambasady Izraela, dr Michał Bilewicz i dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego postarają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nasza pamięć działa wybiórczo i jak dotrzeć do jej pokładów skrywanych poza świadomością. Dyskusję w starym BUW poprzedzą przedpremierowe pokazy „Walca z Baszirem“, któremu mają towarzyszyć warsztaty psychologiczne. Pierwszeństwo w ich udziale mają jednak studenci UW, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego lub Koła Absolwentów UW.
Otwarta dla wszystkich będzie za to czwartkowa premiera filmu. Jej specjalnym gościem będzie sam reżyser. Opowie widzom o swoich doświadczeniach i filmowych inspiracjach. Pokaz uświetni inaugurację festiwalu Kolnoa. To pierwsza impreza w całości poświęcona kinu izraelskiemu. [i]Pamięć jako labirynt, Kinoteka, Warszawa, pl. Defilad 1, • pokazy przedpremierowe i warsztaty: poniedziałek (30.03) – środa (1.04), godz. 14, bilety: 13 i 19 zł; • panel dyskusyjny: (Uniwersytet Warszawski, aula starego BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28), środa (1.04), godz. 18, wstęp wolny; • pokaz premierowy: czwartek (2.04), godz. 19.30, bilety: 19 zł[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA