fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Fuzja brzmień

Wojciech Waglewski
Dziennik Wschodni, Jacek Świerczyński Jacek Świerczyński
Voo Voo to obecnie bez wątpienia najważniejsza rockowa formacja w Polsce. Aktywna od ponad 20. lat. Stale szuka nowych brzmień. Nagrała 31 albumów.
Założycielem jest Wojciech Waglewski, który przez wiele lat grał w Osjanie, a w trakcie sesji nagraniowej albumu „I Ching” stał się równorzędnym partnerem lidera Zbigniewa Hołdysa. Doprowadziło to do powstania supergrupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys. Kwartet nagrał tylko jeden album: „Świnie”. Nie było jednak wątpliwości, że Waglewski jest tak silną i oryginalną osobowością, że musi stanąć na czele własnej formacji.
Voo Voo powstało w 1985 r. Pierwszy skład stanowili: Wojciech Waglewski, Andrzej Nowicki, Wojciech Morawski i Milo Kurtis. Jednak stylistyka oparta na syntezie rocka i muzyki etnicznej wyklarowała się, gdy do Waglewskiego dołączyli bracia Pospieszalscy: Jan, basista, i Mateusz, saksofonista, oraz Andrzej Ryszka (Tie Break, eks-Krzak). Od samego początku wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której napisali hymn – „Flotę zjednoczonych sił”. Na płytach współpracowali z Voo Voo: Trebunie Tutki, Fiolka, Mamadou Diouf, „Ziut” Gralak, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, DJ MAD, Fisz. Stroną plastyczną zajął się Jarosław Koziara, artysta z Lublina. Jego dziełem są zarówno okładki płyt, jak i scenografia spektakularnych koncertów, w których wykorzystywane są elementy plastyczne, tancerze, mimowie. Najsłynniejsze odbyły się w kamieniołomach koło Kazimierza nad Wisłą i w Janowie. Każdego roku zespół gra koncert noworoczny w Teatrze Małym.
Grupa słynie z koncertowych improwizacji. Żaden z występów nie jest do siebie podobny. Waglewski jest bez wątpienia jednym z najlepszych gitarzystów w Europie. Mateo podbija serca grą na saksofonie i egzotycznymi zaśpiewami. Voo Voo wielokrotnie angażowało się w projekty teatralne Piotra Cieplaka i rodziny Peszków. Obecnie skład zespołu tworzą Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Piotr Żyżelewicz (perkusja) i Karim Martusewicz (bas). Grają rocka inspirowanego nu jazzem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA