fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Odliczenie w tym roku, w którym był wydatek

Fotorzepa, Darek Golik
O tym, kto może odliczyć wydatki na internet pisze Michał Dec, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy
[b]Czy wydatki odliczy każdy domownik mieszkania wyposażonego w dostęp do sieci, czy tylko ten, którego imię i nazwisko widnieje na rachunku? Czy odliczenia może dokonać mąż, choć na rachunku widnieje imię żony? Czy wydatki można odliczyć tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione?[/b]
Prawo do skorzystania z ulgi na Internet przysługuje podatnikowi, który jest użytkownikiem sieci internetowej w lokalu, w którym znajduje się jego miejsce zamieszkania. Warunki uprawniające do odliczenia spełniają zatem wszystkie osoby pozostające w gospodarstwie domowym czytelnika i korzystające z tej usługi. Każdy z domowników miałby wtedy prawo do odliczenia wydatków do wysokości nieprzekraczającej 760 zł. Odliczenie ulgi na Internet przysługuje jednak wyłącznie osobom, które nabywają usługę oraz ponoszą wydatki na korzystanie z Internetu. Nabywca powinien więc zostać wskazany na fakturze VAT wystawionej przez dostawcę usługi oraz dokonać faktycznej zapłaty. To przesądza o prawie do skorzystania z ulgi, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniają do odliczenia od dochodu wyłącznie wydatków udokumentowanych fakturą VAT. Powinna więc zostać wystawiona na konkretną osobę (osoby) będącą stroną umowy z dostawcą.
Przy rozliczaniu ulgi nie należy zapominać, że odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie wydatki poniesione w danym roku podatkowym. Nie jest natomiast możliwe skorzystanie z ulgi przez osobę, która nie jest nabywcą usługi, nawet jeżeli faktycznie poniosła wydatki. Godne rozważenia w takiej sytuacji jest przepisanie umowy z dostawcą usług internetowych na osobę, która będzie rzeczywistym jej nabywcą oraz będzie ponosiła jej koszty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA