fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podwładnemu zawsze trzeba wydać świadectwo

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Zatrudniałem pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Była to jej druga taka umowa.Podczas rozmowy z podwładną ostatniego dnia jej pracy wynikającego z umowy poinformowałem ją, że chcę, aby nadal pracowała. Powiedziałem, że tym razem już będzie zatrudniona na czas nieokreślony. Pracownica jednak nieoczekiwanie stwierdziła, że otrzymała inną propozycję pracy, którą zamierza podjąć. Czy w związku z tym, że postawiła mnie w nieciekawej sytuacji, ponieważ nie zdążę szybko znaleźć za nią zastępstwa, mogę nie wydać jej świadectwa pracy?
Zatrudniałem pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Była to jej druga taka umowa.Podczas rozmowy z podwładną ostatniego dnia jej pracy wynikającego z umowy poinformowałem ją, że chcę, aby nadal pracowała. Powiedziałem, że tym razem już będzie zatrudniona na czas nieokreślony. Pracownica jednak nieoczekiwanie stwierdziła, że otrzymała inną propozycję pracy, którą zamierza podjąć. Czy w związku z tym, że postawiła mnie w nieciekawej sytuacji, ponieważ nie zdążę szybko znaleźć za nią zastępstwa, mogę nie wydać jej świadectwa pracy?[b]Nie [/b]Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zarówno w przypadku rozwiązania, jak i wygaśnięcia stosunku pracy z pracownikiem jest niezwłoczne wydanie mu świadectwa pracy. Wynika to wprost z art. 97 kodeksu pracy.Co więcej, wywiązanie się z tego obowiązku nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Wręczenie tego dokumentu ma charakter bezwarunkowy. Nie m...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA