fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Konsument z komórką zyska nowe przywileje

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Niższe opłaty za rezygnację z umowy przewiduje nowelizacja prawa telekomunikacyjnego
Prokonsumenckie zmiany przepisów to efekt dostosowania naszych regulacji do norm unijnych. Wdrażającą je nowelę przyjął 19 marca 2009 r. Sejm.
Gdy zawieraliśmy umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i dostaliśmy z tego tytułu jakąś ulgę lub rabat, to – w razie jednostronnego rozwiązania tej umowy przez abonenta przed terminem albo przez operatora z winy abonenta – trzeba było zwrócić nawet całość uzyskanej korzyści. Teraz to się zmieni. Nowy art. 57 ust. 6 ustawy przewiduje, że sankcja za wcześniejsze zakończenie umowy sięgnie tylko proporcjonalnej wartości udzielonej ulgi za okres od zawarcia umowy do jej rozwiązania. Zyskają głównie ci abonenci, którzy szybko zrezygnują z umowy. Druga istotna zmiana jest mniej korzystna dla konsumenta w porównaniu z obecnymi regulacjami. Przewiduje bowiem, że w razie zmiany warunków umowy abonent będzie miał prawo ją wypowiedzieć, gdy nie zaakceptuje nowych regulacji. W niektórych wypadkach – gdy zmiany w umowach wymusza nowela przepisów – trzeba będzie jednak zapłacić odszkodowanie za wcześniejszą rezygnację z umowy oraz zwracać przyznaną ulgę na zasadach określonych w art. 57 ust. 6 ustawy. Odszkodowania nie zapłacą za to abonenci, którzy zrezygnują z umowy przy okazji podwyżki cen usług.
Nowela zakłada też, że obecna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zachowa swoje stanowisko. Procedura powoływania kolejnego prezesa ruszy dopiero wtedy, gdy Streżyńskiej będzie się kończył pięcioletni okres od dnia powołania. Po tym terminie Streżyńska będzie jednak sprawować urząd aż do czasu powołania swojego następcy. Nowela trafi teraz do Senatu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA