fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Watykan broni lekarzy

Watykan twierdzi, że z powodu decyzji arcybiskupa Sobrinho ucierpiała wiarygodność nauki Kościoła
AFP
Brazylijski hierarcha potępiony za postawę w sprawie zgwałconej dziewięciolatki
Watykan ostro skrytykował nałożenie ekskomuniki przez brazylijskiego arcybiskupa na lekarzy, którzy usunęli bliźniaczą ciążę będącą wynikiem gwałtu na dziewięcioletniej dziewczynce.
W niedzielnym wydaniu „L’Osservatore Romano” arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, w obszernym artykule „Po stronie brazylijskiej dziewczynki” stwierdza, że z powodu błędnej decyzji arcybiskupa José Cardoso Sobrinho ucierpiała wiarygodność nauki Kościoła. Wyrzuca mu, że zamiast wziąć dziewczynkę w obronę, starać się przywrócić jej życiu człowieczeństwo, pomyślał najpierw o ekskomunice. Hierarcha podkreśla, że aborcja jest grzechem automatycznie powodującym ekskomunikę, ale w tym przypadku broni lekarzy, bo stanęli przed dylematem, czyje życie ratować. Krytykuje Sobrinho i za bezrefleksyjny pośpiech, i za nagłośnienie sprawy w mediach. Ze względu na osobę i funkcję arcybiskupa Fisichellego i opublikowanie artykułu w watykańskim dzienniku można wnosić, że jest to oficjalne stanowisko Watykanu w tej bulwersującej sprawie.
Aborcję u dziewięciolatki będącej w 15. tygodniu ciąży przeprowadzono 4 marca w klinice uniwersyteckiej w Recife w północno-wschodniej Brazylii. Dziecko zaszło w ciążę z ojczymem, który od trzech lat wykorzystywał je seksualnie. Wszystko odbyło się zgodnie z brazylijskim prawem, które dopuszcza aborcję, gdy płód nie ma szans na przeżycie, ciąża zagraża życiu matki lub jest efektem gwałtu. Jak podkreślała dyrektorka kliniki, dziewczynka ważyła tylko 36 kg, więc donoszenie ciąży, zwłaszcza bliźniaczej, stanowiło zagrożenie dla jej życia. Te argumenty nie odwiodły miejscowego arcybiskupa od nałożenia ekskomuniki na matkę dziewczynki i personel medyczny, który dokonał zabiegu. Brazylijski hierarcha tłumaczył, że prawo boskie jest ponad prawem ludzkim. Pytany, dlaczego nie ekskomunikował aresztowanego przez policję ojczyma gwałciciela, stwierdził, że aborcja jest cięższym grzechem, bo niszczy życie. Z wypowiedzi arcybiskupa wynikało, że gdyby nie restrykcje prawa kanonicznego, ekskomunika objęłaby również dziewczynkę. Decyzja arcybiskupa Sobrinho wywołała oburzenie w Brazylii i poza jej granicami. Skrytykował ją brazylijski prezydent. Rzecznik episkopatu Brazylii wyjaśniał, że ekskomunika nie może objąć matki, bo walczyła o życie córki. Natomiast w obronie hierarchy stanął prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Giovanni Battista Re. W wywiadzie dla włoskiej „La Stampy” stwierdził, że „bliźniaki, dwie niewinne osoby, które nosiła ona w swym łonie, miały prawo żyć. Zawsze trzeba bronić życia i na tym polega istota problemu, więc atak na Kościół brazylijski jest nieuzasadniony” – podkreślał. To wywołało protesty francuskich biskupów. Biskup Nanterre Gerard Daucourt napisał w liście do kardynała Re i arcybiskupa Sobrinho: „Wiem, że cierpiącym z powodu tej tragedii zadaliście dodatkowy ból, stając się powodem zgorszenia i wyrządzając krzywdę wielu ludziom na całym świecie. Biskupi powinni przede wszystkim ukazywać miłosierdzie Chrystusa”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA