fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Oszczędności nie dotkną emerytur ani rent

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Cięcia w resorcie pracy nie zagrożą wypłacie świadczeń - zapewniła dziś w Sejmie minister Jolanta Fedak
Posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zwracali uwagę, że wraz z wzrastającym bezrobociem zmaleją wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy czy Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Minister pracy Jolanta Fedak zapewniła, że wypłata świadczeń z FUS jest gwarantowana z budżetu państwa, nie ma więc najmniejszych obaw, by kryzys odbił się w jakikolwiek sposób na portfelach emerytów i rencistów. Z kolei Fundusz Pracy, z którego poza zasiłkami dla bezrobotnych mają być finansowane także podwyżki dla lekarzy rezydentów czy pomoc w spłacie kredytów hipotecznych osób, które straciły pracę, został właśnie dofinansowany przez Ministerstwo Skarbu kwotą pół miliona złotych (z zysków pochodzących z prywatyzacji).
Z szacunków Ministerstwa Pracy wynika, że jedynie w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie starczy środków na wypłatę wszystkich planowanych świadczeń, np. zaległych pensji po upadłości pracodawcy. Dlatego MPiPS zakłada trzy sposoby wyjścia z tej sytuacji: dofinansowanie FGŚP z budżetu, zaciągnięcie przez fundusz kredytu lub podniesienie składki, jaką pracodawcy płacą na jego rzecz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA