fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Wajda nakręci film o Wałęsie

Prezydent i reżyser
Fotorzepa
Andrzej Wajda przygotowuje film o Lechu Wałęsie. Informację tę twórca potwierdził w rozmowie z Nickiem Holdsworthem z amerykańskiego pisma branżowego „Variety”.
„Nie potrafię zaakceptować faktu, że bohater „Solidarności”, człowiek, który odegrał tak znaczącą rolę w historii, jest dzisiaj w Polsce atakowany przez ludzi, którzy w porównaniu z nim są nikim, przyszli znikąd i reprezentują najgorszą część naszego społeczeństwa” – powiedział Wajda.
Twórca przyznał, że spotkał się z Lechem Wałęsą przed tygodniem.
„Myślę, że najlepiej byłoby opowiedzieć tę historię z punktu widzenia jego żony. Kobiety, której mąż zawsze był zajęty, zaangażowany w sprawy związku zawodowego albo wręcz w więzieniu, a ona wychowała kilkoro dzieci i miała ogromną ilość obowiązków. To dodałoby filmowi ludzkiego wymiaru”.
W rozmowie reżyser stwierdził, że film o Wałęsie oparłby również na własnych doświadczeniach, gdyż w sierpniu 1980 roku pojechał do gdańskiej stoczni, by zademonstrować solidarność ze strajkującymi robotnikami.
Wcześniej już pojawiały się informacje, że scenariusz filmu napisze dla Wajdy Agnieszka Holland.
Wałęsa miał też zostać bohaterem produkcji amerykańskiej. Wówczas w rolę przywódcy „Solidarności” chciał wcielić się Robert De Niro, jednak do realizacji filmu nie doszło.
W najbliższy piątek w Berlinie odbędzie się światowa prapremiera nowego filmu Wajdy „Tatarak”, który znalazł się w głównym konkursie i walczy o Złotego Niedźwiedzia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA